Grenspalen en limietscheidingen ef&il t - Mdtje Oiidum iV In vroeger tijden moeten er in Noord-Holland veel grenspalen, banpalen en scheipalen hebben gestaan. Zij markeerden de gemeentegrenzen, ze gaven de grenzen van de jurisdictie van een stad aan of bepaalden het omslaggebied waarbinnen aan een heemraadschap dijk- of polderlasten verschuldigd waren door schuldplichtigen. Het zal duidelijk zijn dat van de houten palen geen authentieke exemplaren meer bestaan. Die van steen staan er nog wel. f/ofm* sUZa In Westfriesland treffen we twee fraaie voorbeelden aan van grens palen die de grens tussen twee gemeenten aangeeft. Ze staan tus sen Obdam en Hensbroek en tus sen Westwoud en Hoogkarspel aan de kant van de weg. De eerste draagt het wapen van J. Wassenaer van Obdam, de beken de vlootvoogd en tevens ambachts heer van Obdam. De tweede is een monumentale banpaal. Hij wordt bekroond door een zittende leeuw "die een wapenschild houdt, bela den met de dorreboom". Een voorbeeld van afbakening van een gebied waarbinnen een stad hoge jurisdictie uitoefende vinden we in de omgeving van de stad Hoorn. De stad Amsterdam had dat gebied aangegeven met enor me banpalen en Hoorn, toen de tweede handelsstad van Holland, kon natuurlijk niet achterblijven. Van Hoorn zijn er nog twee bewaard. De meest noordelijke staat op de Noordersluis van het Hoogheemraad-schap Uitwaterende sluizen in Hollands Noorderkwartier, vlakbij Schardam. De andere staat meer zuidelijk, tussen Avenhorn en Ursum. De twee stevig gefundeer de identieke zuilen worden bekroond door een zittende een hoorn die het wapen van Hoorn toont: het schild met de hoorn. Deze banpalen geven het gebied aan waarbinnen Hoorn de hoge rechtsmacht uitoefende. Ze gaven niet de stadsgrenzen aan. Buiten dit hoge jurisdictiegebied had bij voorbeeld de schout van Hoorn geen arrestatiebevoegdheid. Ook het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en Duinen tot Petten, zoals de andere water schappen en hoogheemraadschap pen, had behoefte haar territoir af te bakenen. Op een kaart van dit schap, in 1841 vervaardigd door J.G. van Gent, ingenieur bij de Rijkswaterstaat, werd met een eenvoudig hardstenen paaltje de plek aangegeven waar tot 1805 de kerk van Camp stond. Vlak voor de Tweede Wereldoorlog was dit paaltje er nog. Het stak toen onge veer een voet boven de grond uit. Het opschrift aan de zuidzijde luidde: "HONDS-BOSSCHE", aan de andere kant stond: "CAMPER-DUIN". Na de oorlog was het paalje verdwenen. Waarschijnlijk door de Duitsers verwijderd. De tegenvoeter van dit paaltje stond op het punt waar de Hondsbossche Zeewering over gaat in de Pettemmer Zeedijk. Deze paal was iets hoger. Aan de zuidkant stond de tekst: "HONDSBOSCH" en aan de andere kant "PETTEN". Waar deze paal is gebleven is onbekend. Zo was duidelijk wie tot waar de verantwoording voor het onder houd had. En nog belangrijker, welke ingelanden hiervoor schuld- plichtig waren. BERGEN EN SCHOORL Westelijk van de Duinweg, zo'n zestig meter voor de inrit van de Volkshogeschool vinden we de grenspaal tussen Bergen en Schoorl. Een hardstenen paal van zogenaamde Namense steen. In 1732 werd de grens (limietschei ding) tussen Schoorl en Bergen opnieuw vastgesteld. Hieronder volgt de tekst, in bijlage, uit de acte waarin dat bepaald werd en die te vinden is in het regionaal archief. Opmerkelijk is dat in de originele acte sprake is van de Hoogedele Heer Jonker Dirk van Egmond van de Nijenburg en dat in de verdere geschriften wordt gesproken van Jhr.Mr. Dirk van Foreest, schepen, raad en burge meester van Alkmaar (1729-1782) ambachtsheer van Schoorl en Camp. De grenspaal heeft aan de zuid zijde het wapen van de toenmali ge Heer der Vrije Heerlijkheid Bergen in Kennemerland. Deze was Willem Lodewijk de Heilige Roomse Rijksgraaf van Nassau- Bergen (1727-1792). Het is het Cultuur-historische Vereniging Scoronlo

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1999 | | pagina 12