De Engelse-Russische invasie van 1799 De heer D. Aten heeft op donderdag 1 april j.l. een lezing met lichtbeelden gegeven over de landing van de Engelsen en Russen. Velen waren naar De Blinkerd gekomen JfoiftifM Verder zat men met een enorme materiële schade. Tientallen hui zen waren vernield en de water molens van de polders benoorden het dorp platgebrand. Beide partijen maakten zich ook nog schuldig aan grootscheepse plunderingen. Het vee werd bij voorbeeld zo uit de wei geroofd en geslacht. A. van Dalen Precies 200 jaar geleden zette een groot Engels-Russisch leger voet aan wal bij Huisduinen. Deze invasie vormt de grootste operatie uit de geschiedenis van Holland benoorden het Noordzeekanaal. Na de landing leverden de Engels- Russische strijdmacht diverse malen slag tegen de gecombineer de Franse en Bataafse legers onder leiding van generaal Brune. Doel van de landingen was het omver werpen van de in 1795 gevormde Bataafse republiek en het herstel van het gezag van de Engels- gezinde stadhouder Willen V. Na een laatste confrontatie bij Castricum op 6 oktober 1799 bleek echter dat een doorbraak naar het binnenland voor de invasiemacht niet meer haalbaar was. De Engelse oppperbevelhebber, Frederick, Duke of York, besloot daarom de strijd te staken. Er werd een wapenstilstand gesloten waarna de Engels-Russische troepen via Den Helder werden geëvacueerd. In Noordholland bleef de bevol king met een enorme ravage ach ter. In Schoorl was men er mis schien wel het ergst aan toe. Enkele inwoners van het dorp lie ten tijdens de invasie het leven. Cultuur-historische Vereniging Scoronlo

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1999 | | pagina 11