Verhaal van Piet Bijl bij een foto JUÏC&, Jfty/jgM Wij hadden twee tantes in het klooster aan de Loudelsweg in Bergen. Die tantes mochten vroe ger eenmaal per jaar bezoek ont vangen van hun familie. Zodoende gingen vader en moe der met de kinderen dan met de "kapwagen" op zondagmiddag naar Bergen. De uitspanning was daar in café Hilbrand, wat tegen woordig Hotel Marijke is. Daar werd het paard (een witte ket) uit gespannen en in de stal gezet. Wij gingen dan te voet via de Sint Antoniusstraat naar de Loudelsweg. Bij het klooster moet je over een heel hoge trap naar boven. Als we boven waren drukte vader op een heel klein knopje en dan hoorde je rrrrrrrrrrr. Dat geluid was heel anders als de winkelbel van Aaltje de Vries aan het Groene Laantje in Schoorl. Dan ging de mooie deur open en kwamen we binnen. Het plafond was heel hoog en er waren allemaal pilaren. Na een poosje daar gewacht te hebben kwamen de tantes ons toen heel vriendelijk halen. De een had een zwarte kap en de ander een witte. Toen ik vroeg waarom de een zwart was en de ander wit, werd me verteld dat tante Anna (de jongste) er nog niet zo lang ver bleef en dus postulante was. Tante Mandje, de oudste, was geprofest en daarom zwart. We werden door enkele gangen geleid en kwamen in een heel hoge kamer met prach tige stoelen en een piano! Na een poosje kwam er een andere zuster met thee en koekjes. Weer even later gingen we naar het lof in de kapel, toen nog de noodkapel. Daar werd door de zusters gezon gen, verschrikkelijk mooi. Na het lof weer terug naar de kamer en daar kwamen schalen wittebrood op tafel, heel dunne sneetjes met diverse soorten vlees. Wat een traktatie! Tenslotte het allermooi ste, de cadeautjes, ieder kreeg wat. Maar overal komt een eind aan en zodoende moesten we afscheid nemen. Weer tevoet naar café Hilbrand, het paard ingespannen en wij weg. Maar nu kom ik ein delijk op het foto'tje. Het was mid den zomer en ongeveer 5 uur. Vader hoefde niet zo gauw naar huis want m'n oudste zus Marie moest thuis blijven om met de knecht de koeien te melken. Vader zei: het is nog vroeg, zullen we nog even naar Bergen aan Zee gaan? Zo gezegd zo gedaan. In Bergen aan Zee hebben we wat gewandeld en zouden toen weer naar huis gaan. Toen liep daar een meneer met een fototoestel die vertelde dat hij de tram had gemist. Vader bood hem aan om met ons mee te rijden tot Bergen. Dat nam hij graag aan. Onderweg zei hij: Ik vindt het zo leuk dat ik mee mag rijden, daar om wil ik jullie op de foto zetten. Zo gebeurde het dat we halfweg tussen Bergen aan Zee en de Fransman aan de kant van de weg gingen zitten en op de kiek kwa men. Dit overkwam ons 80 jaar geleden. Op de foto: Vader en moe der, m'n zus Alie, m'n broer Klaas en als jongste ikzelf: Piet Bijl. Catrijp, november 1998 Naschrift Vader was Arie Bijl, geboren 22 september 1876, moeder was Maartje Bijl-Zomerdijk, geboren 5 december 1871. Alie was gebo ren op 22 augustus 1908 en ikzelf op 11 oktober 1915. We woonden toentertijd aan de Laanweg waar de familie S. Dapper vele jaren heeft gewoond, naast waar nu de supermarkt van De Groot is. PB Cultuur historische Vereniging Scoronlo

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1999 | | pagina 10