Bovendien is de Stille Tocht naar het monument op zich reeds een traditie geworden. De herinnering aan vorige herdenkingen, herinnering aan korte momenten van ontroering. In onze samenleving zijn voor emoties momenten gereserveerd. Begrafenissen, herdenkingen, trouwpartijen, muziekuitvoeringen en vroeger meer dan nu, kerkdiensten. Daar hoort een plek bij die daar voor speciaal wordt vrijgemaakt. Waarom herdenken wij, wij hier, bij Zijpersluis? In de eerste plaats uit solidariteit met de nabestaanden, de vrienden en de kameraden uit het verzet. In de tweede plaats omdat hun lijden en hun dood en het lijden en verdriet van die bij hen horen zin heeft gehad. Wij, als mens zijn in staat om in situaties en omstandigheden die geen recht doen aan mens en samenleving verantwoor ding te nemen en te zeggen: zo is het genoeg. En wij gedenken hen die dat getoond hebben naar beste kunnen en naar ieders eigen karakter. Wij denken aan hen die een hand hebben uitgestoken om een menswaardig bestaan mogelijk te maken. En het is hun gelukt. Onze samenlevingen kunnen heden onge hinderd aan menswaardigheid werken. Dat voor meer asfalt en voor meer platte oriëntatie en achting voor economische groei het monument een eindje moet opschuiven, dat zorg voor de ander en karaktervastheid overwegend niet het echte aanzien hebben, dat is iets wat ook toen, in die laatste Wereldoorlog een gegeven was. Zo is het verzetsmonument bij Zijpersluis ook geworden tot een geruststellend houvast. Een sterke hand. Goed gedaan, Willem Reijers! B.A.van Dijk

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1998 | | pagina 6