GRIETJE DAPPER 7 mei 1899-14 november 1996 3 Margaretha Maria Dapper wordt geboren op 7 mei 1899 in de eerste boerderij na de molen vanaf het Noordhollands Kanaal aan de rechterkant aan de Molenweg en nog net behorend bij het buurtschap Burgervlotbrug. Deze tamelijk grote boerderij is in de jaren zeventig gesloopt. Er is op die plek na een aantal jaren een boerderijachtig woonhuis voor in de plaats gekomen. Zij is de dochter van Johannes Dapper (landman) en Afie Groot. Het gezin bestaat uit acht kinderen, te weten: vier jongens en vier meisjes. De jongste Marie, maar meestal Zus genoemd, woont in huize St.-Jan in Catrijp en is 92 jaar oud. Grietje, want zo wordt Margaretha Maria genoemd, is altijd vrolijk en behulp zaam geweest. Zo hielp zij eens zes maanden een zieke buurvrouw. De buurman getuigde daarvan in een vers van dankbaarheid in haar poëziealbum. Deze karaktertrekken zijn zo bijzonder, omdat Grietje geboren wordt met twee klompvoetjes. Deze handicap wordt steeds erger, zodat zij op35-jarige leeftijd voor de keus gesteld wordt, of zich te laten opereren, of in een rolstoel te belanden. Hoewel de operatie niet zonder risico's was, raadde dokter Van Hesteren haar dit toch aan. Dan moest het maar gebeuren, vond vader Dapper. Zo kreeg zij, volgens haar zuster Zus, weer "mooie rechte voeten." Grietje,Betje en Dirk bleven bij hun ouders wonen, ook toen die gingen stilleven in Burgervlotbrug. Ze woonden toen in het eerste burgerhuisje vanaf Zijpersluis, waar de familie Nannes, de olie- en kolenboer,nog niet zo lang geleden een nieuw huis heeft laten zetten. Al vlug verhuisden ze naar Alkmaar. Daar beviel het de mensen, die altijd zo vrij ge- woond hadden niet echt goed. Toen zijn zuster Griet overleed, die woonde aan nu de Heereweg 197 in Catrijp, greep vader Dapper de gelegenheid aan dit piepkleine huisje te slopen en er een nieuwe woning te zetten. Dit huis werd in 1932 gebouwd door Arie Buur, aannemer in Burgerbrug, en wordt thans bewoond door de familie T. Leeuwenkamp. Vader Dapper overleed na er maar zes weken te hebben gewoond en toen Muus plotseling weduwnaar werd, ging Bets daarheen om de opengevallen plek in te vullen. Haar broer Dirk trouwde in 1950. Zo bleef Grietje alleen over met haar moeder, die op 21 april 1954 overleed. Op latere leeftijd had Grietje haar bekwaamheid als lerares handwerken gehaald en dit kwam haar goed van pas. Aangezien het vast geen vetpot zal zijn geweest, kon zij zo vanaf het begin van de oorlog wat bijverdienen met het geven van naailes. Ook maakte zij tegen en soms ook wel eens zonder vergoe ding patronen van het een en ander. Zij gaf geen naailes op een school, hoewel zij daar wel de bevoegdheid voor had. In een houten woning aan de Regbertslaan, toen Breelaan, woonde tot ongeveer 1941 de kunstschilder Beider. De boerderij op Heereweg 196 en deze woning waren van haar oom Arie Groot, die op Heereweg 192 woonde. Hier is nu fouragehandel Meereboer gevestigd. Toen de familie Beider vertrok gaf Grietje Dapper naailes in het atelier. De meisjes die uit de Zijpe, Warmenhuizen en natuurlijk uit de gemeente Schoorl kwamen, kregen zo les in het mooiste licht dat je je maar wensen kunt. Toen haar broer Dirk trouwde, betrok hij samen met zijn vrouw deze houten woning. Hierna werd er les gegeven in de voorkamer aan de Heereweg. De meisje kwamen graag, want Tante Grietje zorgde met haar humor voor heel veel plezier. Moeder was er niet altijd even blij mee, getuige haar: "He, die moide altoid!" Volgens broer Jan vroeg ze heel lang veel te weinig voor haar lessen: een gulden was toch eigenlijk te gek! "Ik vraag niet meer, want anders komen ze niet meer!" Tot op hoge leeftijd is zij in haar geliefde huisje blijven wonen. Grietje Dapper op jeugdiger leeftijd

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1998 | | pagina 3