Oude instrumenten 10 Bovenstaande foto toont drie instrumenten uit de dier geneeskunde. Deze werden gebruikt in de negentiende eeuw. Het grootste voorwerp is een slaghout of klopper. Het is gemaakt van palmhout op een draaibank. In het Westfries wordt dit een leithout genoemd. Aan de dunne kant is het slaghout hol en kan het afgesloten worden met een houten stop. In deze holte werden zilveren spelden opgeborgen. Een voorbeeld van een speld ziet u eveneens op de foto. Een ander instrument op de afbeelding is een vlijm. Een vlijm werd gebruikt om een aderlating te verrichten bij bv. een paard of een rund. Wanneer werd er besloten besloten tot een aderlating? In de tijd van de vlijm en het slaghout was er nog weinig bekend over ziekteverwek kers. Men beschouwde "kwade stoffen, vuile lucht, overdreven verhitting, te felle afkoeling of de worm ergens in" als mogelijke verwekkers. De aderlating was een van de belangrijkste therapeutische mogelijkheden, naast het gebruik van laxantia, braakmiddelen of het brandijzer. Met een aderlating dacht men de "kwade stoffen" te doen verdwijnen en het lichaam te activeren om meer weerstand te bieden. De aderlating verrichtte de dierenarts meestal aan de halsslagader. De haren van het dier werden ter plaatse natgemaakt en gladgestreken, waarna met de vingers nauwkeurig de ader werd gezocht. De stand van de vlijm en de slag met het hout waren van belang. Wanneer afhankelijk van de kwaal bloed was afgenomen, werd de wond met een speldhechting gesloten, die dan met een haar uit de staart van het dier werd afgebonden. De vlijm wordt niet meer gebruikt, maar heden ten dage vindt u het woord nog terug in het bekende "vlijmscherp". Sommige oudere veehouders die consta teren dat lammeren spastische bewegingen maken, snijden een stuk van de staart af. Er moet dan een flinke bloeding ontstaan. Deze ingreep wil wel eens thera peutisch werken. Als men dit niet doet, dan gaat het lam zeker dood. H.J. Snip Instrumenten uit collectie K. van Lienen en H.J. Snip. Met dank aan E. J.J.C. van Oostveen, dierenarts. Bron: Moons M.A. Praktijk in de jaren 80 van de negentiende eeuw. Diergeneeskundig Memorandum 1987; 34: 216-223

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1998 | | pagina 12