Boekbespreking Onlangs verscheen een boek van kloek formaat met dienovereenkomstige inhoud: "Onvoltooide Roem" door Jan H. Verhoog over de eerste negen Heren van Brederode 1203 1473, uitgegeven door uitgeverij de Coogh te Bergen. De auteur wordt in 1913 in IJmuiden Oost geboren, doorloopt achtereenvolgens de lagere school en de MULO aldaar. Bezoekt de Amsterdamse Grafische School, bekwaamt zich in technisch en vrij-tekenen aan de Kunstnijverheidsschool in Haarlem. Hij trad in 1945 in dienst bij de Hoogovens te IJmuiden en maakte deel uit van de realisering van het boek 'Hart van Kennemeriand", uitgegeven ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken NV te IJmuiden. Via deze bekendheid nam hij zitting in tal van commissies. Eén daarvan organiseert de tentoonstelling "De achttien Heren van Brederode" in de ruïne van Brederode te Santpoort, zijn toenmalige woonplaats, en verzorgt ontwerp en uitvoering. De belangstelling voor dit onderwerp was gewekt. Dat het zon omvang zou aannemen zowel in tijd als resultaat zal hij zelf in de verste verte niet hebben gedacht. Vanaf 1979 tot de datum van uitgifte heeft hij aan het boek gewerkt. Het resultaat is er dan ook naar, van bladzijde 1 t/m 704 is het alles Brederode wat de klok slaat. Een valkenjacht. Niet alleen de negen Heren, maar ook bronnen en handschriften, wapens en zegels, de politieke situatie in binnen- en buitenland, alsmede tal van bijkomende toelichtingen worden in ruime mate behandeld. Hieruit blijkt dat hetgeen wij op school leerden zich bepaald niet overeenkomstig de werkelijkheid afspeelde. Tournooien en valkenjacht en lieflijke rijmpjes waren ons deel, één ervan wil ik u niet onthouden: "Brcdcroó het edelste. Wassenaar het oudste, Egmond het rijkste, maar Arkel het stoutste!" Voor inwoners van Schoori die in de 15e eeuw eerst de Egmonds, later de Brederodes als ambachtsheer kregen een boek om te hebben, zeker voor de liefhebbers van dit soort lectuur. Het boek is in de boekhandel verkrijgbaar. En» toumooi.

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1997 | | pagina 9