AAGTDORP 4 Hiervoor gaf ik de loop van de Aagtdorper Buurtweg aan. Wanneer precies deze naam is verdwenen is mij niet bekend, wel weet ik dat nog even na WO II er nog steeds een bordje met deze naam bij de huidige kruising Duinweg/Teugelaan op de paal van het gemeentelijk naambord stond. Dit is te zien in een fotoboek van Ed v. d. Elsken van na de oorlog. Daarin staat een foto genomen uit de richting Bergen in de tijd dat dagenlang soldaten van het verslagen Duitse leger via deze route richting Afsluitdijk trokken. De Oostgrasdijk is nog steeds bestaand, de Westgrasdijk nog maar voor een deel. Oorspronkelijk liep deze weg vanaf de Aagtdorper Buurtweg tot aan de grens met Bergen. Dit laatste deel wordt thans aangegeven als Schapenlaan, daar door de gemeente Bergen aangebracht. Dit is onjuist: dit stukje weg heet nog steeds Westgrasdijk. Alweer een geval van gemakzucht en desinteresse. Vanaf de Westgrasdijk tot aan de Evendijk heette Teugelaan. Tot slot: Het Poelenburgerlaantje liep oudtijds nog een stuk rechtdoor in oostelijke richting. Of dit deel een zelfstandige weg was en dezelfde naam had, is op oude kaarten niet te zien. We kunnen echter wel stellen dat dit laantje in zijn huidige beloop al eeuwen bestaat. Even links bij de westelijke kruising met de Duinweg staat in de flauwe bocht de grenspaal die de scheiding Bergen/Schoorl aangeeft. Dit punt is bij de oudere Schoorlaars bekend als de Halve Galg. Goettsch: "In Aagtdorp stond de Halve Galg, een soort waarschuwingsbord voor dieven en stropers". Deze halve galg stond boven op het hoge duin (de Nok) aldaar. Aan het begin van deze eeuw was op deze plek een eenvoudig houten kruis te zien. Een aan de overzijde van de weg gelegen perceel heette de Dubbele Galg. Het wegenpatroon en de benamingen in Aagtdorp anno 1997 F. D. Zeiler geeft in zijn boek "Nollen, Krochten en Kluften", uitg. P.W.N. 1995, als omschrijving: "genoemd naar de nabijgelegen vroegere gerechtsplaats van Bergen en Schoorl, die na de uitgifte van Schoorl als gewone ambachtsheerlijkheid in 1409 en de verheffing van Bergen tot hoge heerlijkheid in 1428 zal zijn gedeeld". K. v. L. ALKMAAR OMLOOP £e„m o^Podi Oojtfgraldijk DUINWEG

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1997 | | pagina 6