Het wegenpatroon en de veranderde benamingen van Aagtdorp Alvorens met de beschrijving te beginnen allereerst het aangeven van een globale begrenzing van het te beschrijven gebied. Het gebied wordt in zuidelijke richting begrensd door de Banscheiding, tevens grens met Bergen. In het westen door de duinvoet, in het noorden door Bickerslaan/Valkenlaan en tenslotte in het oosten door de Evendijk. De loop van de wegen heeft door de jaren heen weinig verandering ondergaan, er zijn nog altijd twee H's te herkennen. Is het wegenpatroon in grote lijnen gelijk gebleven, de naamgeving van de wegen heeft dooi de jaren heen verandering ondergaan. Op de kaart van het Hoogheemraadschap van de Uytwaterende Sluyzen in Kennemerland ende Westfriesland van 1680 is duidelijk te zien dat in grote lijnen de H vormen reeds aanwezig waren en zijn blijven bestaan als we dit vergelijken met recentere kaarten. Nu eerst een opsomming van de wegennamen zoals ze thans zijn: Bickerslaan, Eenmanspad, Valkenlaan, Omloop, Gerbrandslaan, Postweg, Duinweg, Teugelaan, Mollaan, Oostgrasdijk, Westgrasdijk en het Poelenburger Laantje. Veel van deze namen waren voorheen lange tijd reeds in gebruik. Op de eerder genoemde kaart van de Uytwaterende Sluizen treffen we de volgende namen aan: Pickerslaan, Gerrebrantslaan, ook wel Garmenslaan; nu Bickerslaan en Gerbrandslaan. Tussen de westeinden van deze wegen liep de Fockweg, deze volgt ongeveer het tracé van de huidige Duinweg. De Heerewech liep van Schoorl naar Bergen en volgde ter hoogte van Aagtdorp de loop van de Postweg. De Gerrebrantslaan liep evenals nu de Gerbrandslaan tot aan de voet van de duinen en kruiste de scheiding Fockweg en de in het verlengde hiervan lopende IJsbranse Wegh. 't Geesje liep vanaf de Teugelaan naar de grens met Bergen. De Omloop heette vanaf einde Oostgrasdijk tot aan Bickerslaan het Seugh Dijckje. In het verlengde van de Bickerslaan evenals nu een stukje Ommeloop en dan verder Valkenlaan. Het Eenmanspad werd aangeduid als Voetpad. De Mollaan heette Mole Laan en liep tot aan deze sloot waar het weggetje doodliep, hiernaar vernoemd, wat waarschijnlijker is dat dit het eerste deel van het overpad was naar de Eghtdorper molen, deze stond waar nu de Seinmast van U.S. staat. Na het opheffen van het visuele seinsysteem ten behoeve van peilbemaling van de Schermer Boezem werd deze mast door de gemeente Schoorl aangekocht om hem voor het nageslacht te bewaren. De weg die nu naar Camping Bregman loopt was de Eerste Breelaan. Tot na WO II een notweg, evenals het laatste stuk van de Gerbrandslaan vanaf de toenmalige bebouwing. Daar waar nu het Poelenburgerlaantje voor de eerste maal op de Duinweg uitkomt richting Witte Huis en verder naar de grens met Bergen heette de Buerweg. Tenslotte: De Teugelaan liep vanaf de Westgrasdijk tot aan de Evendijk. We maken nu een sprong in de tijd en komen terecht in 1871. Ik citeer: "Uit overweging dat de Raad in haar vergadering van 16 Augustus 1871 heeft beslotenwelk besluit is goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland dd. 30 Augustus; tot het aanleggen van een straatweg op den hoofdweg der gemeente Schoorl van Camperduin tot de grensscheiding der 2

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1997 | | pagina 4