De Zeeslag bij Camperduin 11 oktober 1799 In de afgelopen weken verschenen zowel in het Noordhollands Dagblad als in De Duinstreek interessante artikelen over de Zeeslag bij Camperduin, die zich 200 jaar geleden voor onze kust afspeelde. Natuurlijk staan wij ook in 'Scoronlo' bij deze dramatische gebeurtenis stil. Maar ik ga niet proberen een duplicaat te maken van de verschenen artikelen. Het lijkt me voor u, lezer, ook interessant u te wijzen op een schitterend boekwerk dat onder andere de Zeeslag bij Camperduin behandelt. Het boek heet "De Delft" en is verschenen bij uitgeverij Van Wijnen in Franeker. De auteur, J. F. Fischer, heeft niet zomaar een boek geschreven. Het is bijzonder, door de afmeting 25 x 29,5 cm, maar ook door de omvang: 528 pagina's met 150 illustraties in zwart/wit en 30 in full color. Onnodig te zeggen dat dit boek aardig wat kost: 198,50. U kunt het rechtstreeks bestellen bij de uitgeverij, tel. 0517 394588, maar informatie leerde mij dat het binnenkort ook bij boekhandel Leysen te koop is. Nu iets over de inhoud. Uitvoerig wordt de bouw van dit 18-eeuwse oorlogsschip beschreven, inclusief de originele en gereconstrueerde bouwtekeningen. Ook wordt verhaald over de avonturen, die het schip en zijn bemanning beleefden in de Noordzee, de Oostzee en de Middellandse Zee. Maar wat u als Schoorlaar (die 'iets heeft' met historie, en dan voornamelijk met wat zich afspeelde in onze contreien en op zee) is de uitvoerige beschrijving, verluchtigd met illustraties van de Slag bij Camperduin. De Delft vond zijn einde in die verschrikkelijke zeeslag. Dit was de grootste nederlaag die we ooit tegen de Engelsen hebben geleden. Maar wie waren 'we'? Europa beleefde een gigantische omwenteling onder Napoleon, en veel Nederlanders gingen mee in de Bataafse Republiek. Op geen enkele manier waren de Hollanders opgewassen tegen de beter georganiseerde en gemotiveerde Engelsen. Zo werd ook de Delft tot zinken gebracht. Totaal kapot geschoten ligt het wrak ten noordwesten van Scheven ingen. Een triest einde? Vanzelfsprekend - en dan heb ik het nog niet eens over de talloze slachtoffers - maar toch is die zeeslag en de ondergang van De Delft niet vergeten. Twintig jaar geleden vond de Scheveningse visser Maarten Letsch 25 mijl ten noordwesten van Scheven ingen in een van zijn netten een kanonskogel. En dat was de eerste aanzet tot het maken van dit prachtige boek. S.L. 'WVÊÊB: 1

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1997 | | pagina 3