400 jaar Zijpe en Hazepolder De Zijper Kronieken voor zichzelf spreken: Willem Cornelisz. gruter (leverancier van gruit, de kruiden die door de bierbrouwers gebruikt werden) Cornelis Willemsz. dorsser, Jan Pietersz. backer. Adriaen Cornelisz. lienman zou een leenman maar ook een lijnman kunnen zijn, wat naar de touwslagerij, de lijnbaan, maar ook naar vlas of linnen zou kunnen verwijzen. Heel treffend is de naam Schoon Praet. Geen bijnaam, lijkt mij, voor een man die zo mooi kon praten; Schoon (vr. Schoontje) is een voornaam. Een vadersnaam wordt niet genoemd. Is Praet, ook nu nog een in Schoorl bekende familienaam, in de 16e eeuw al een achternaam? Wie kan hier meer over vertellen? Het zijn maar enkele grepen uit deze lange reeks van namen van Schoorlse land- en veebezitters, die een geschil over loslopend vee beslecht wilden zien. Mijn belangrijkste en onmisbare bronnen waren de volgende: Van Dale, Groot Woordenboek der Nederlandse taal Verdam, Middel Nederlands Woordenboek Van der Schaar, Woordenboek van voornamen Van Deursen, Een Dorp in de Polder. G.M.Pot-v.R.A. Bij onze "zustervereniging" De Zijpe verscheen onlangs in de serie Zijper Historie Bladen, 15e jaargang nummer 3, een feestelijke uitgave van 64 pagina's, verzorgd door Joop Nederkoom, tekst, en Frans Müller, illustraties: van Dirk Adriaensz. Valcooch. De taal van de 16e eeuwse Rederijker uit Alkmaar werd door Nederkoom overgezet in leesbaar Nederlands voor onze tijd. Het blad is verkrijgbaar a f. 7,50 in de Oudheidskamer, Schagerweg 97 te Schagerbrug - op woensdagmiddag van 14.00-16.00 uur.

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1997 | | pagina 15