Bovenstaande foto werd genomen door J. T. Haasbroek. Het geeft de toestand weer zo omstreeks 1947-1953. Het origineel is in bezit van mevr. G. Haasbroek te Aagtdorp De foto werd genomen vanaf de Omloop in zuidelijke richting met lichte bewolking en laagstaande zon, getuige de lange schaduwen die de begroeiing van de rechter wegberm op de weg werpt, en werd genomen in de winter. Rechts ligt laag gelegen weiland, dat afwatert via een duiker onder de sloot op de voorgrond en de weg door op de Aagtdorper polder. De sloot die we hier door het landschap zien kronkelen kan erop wijzen dat we hier te maken hebben met een voormalig veenriviertje. Dit wordt nog aannemelijker door de samenstelling van de grond van het eerder genoemde weiland en grond zuidelijk van de Gerbrandslaan. Bovendien is het bekend dat er veenplekken zijn in de Aagtdorperpolder: A. Schermer schrijft in zijn boekje "De Hoge Geest" dat het veen is ontstaan tussen de landtongen, omdat de zeestromingen geen vat kregen op het tussenliggende gebied. Ook zijn sporen van veengraving gevonden bij de Evendijk, maar om het een met het ander te combineren zou te ver voeren. De sloot ontvangt zijn water uit de stromende beek, die langs de Omloop en het Smalle Padje loopt. Deze beek begint bij Omloop nr. 1 en ontspringt nog een stukje landinwaards in westelijke richting. Op zijn beurt wordt de beek gevoed door de vele greppeltjes die zich bevinden in de binnenduinrand tussen de loop van de beek en de duinvoet. Dit afwateringsgebied strekt zich uit van de Burg. Peecklaan tot de Teugelaan. De totale loop van beek en sloot is buitenwater en, hoe gek het ook klinkt, stond in open verbinding met de Noordzee. Sinds de Schermer- boezem een gesloten boezem is niet meer. De electriciteitsvoorziening ging nog via een bovengronds net aan de paal, op de voorgrond zijn de witte porceleinen isolatoren te zien. De beide A-vormige palen zijn zogenaamde bokken en werden gebruikt op hoeken en kronkelige wegen, zoals hier. Links op de voorgrond staat een tuindersboetje. Daarachter een kleine stolp, destijds bewoond door Piet de Graaf (Pieterbuur) en Cornelia de Bruin, later door Johan en Ruth Bredewout die hier hun camping Elba hadden, inmiddels ook al weer verleden tijd. Pal daarachter ziet u een tweede nok van een stolp en een schoorsteen, het huis werd bewoond door Jan van Assem en Betje Verduin, later door Jan van Assem jr. en Tony de Boer, nu wonen Piet Brink en Tony de Boer daar. Kijjken we verder naar rechts, dan zien qwe een renteniershuis, zo noemde men dat in die tijd. Het huis was opgetrokken van helrode steen zonder structuur naar buiten toe. Hierin woonden achtereenvolgens: Helsdingen, men zegt tijdens WO II, dan Jaap Swaan en Guurtje Bas. Swaan had geboerd op de boerderij waar nu een dependance van Scorlewald is gevestigd. Dan volgt Piet Goed, daarna ié het huis afgebroken en er is een ander huis voor in de plaats gekomen. 8

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1997 | | pagina 11