Schilfers(4) Een paar jaar geleden wilde een groep senioren uit Schoorl voor zichzelf een flatgebouw neerzetten op het 'van Brederodeveldje'. In een ingezonden brief in De Duinstreek werd een keer als aanvullende reden opgevoerd dat 'vanuit het verleden geen reden was om dit veldje weiland te laten'. De bewering baseerde zich op een prent uit 1744 en 'andere archiefstukken'. Die gaven aan dat er in het verleden meer wel dan niet was gebouwd op dat veldje. Het kwam mij wat vreemd voor en een nader onderzoek en wat telefoontjes naar deskundigen wezen uit dat voor deze bewering weinig grond was. De archiefdiensten van Alkmaar en Haarlem hadden wel belangstelling voor die archiefstukken. Ik heb een stukje geschrevn maar pas toen het af was bedacht ik dat er nu wel genoeg tijd aan was besteed. Laat maar Het gebeuren schoot me weer te binnen toen op de voorpagina van De Duinstreek van 8 oktober jj. de fusie van drie kustgemeenten werd aangekaart. Na het lezen van het prima geschreven verhaal dacht ik: potjandorie, daar ben ik het mee eens. Dat is wat anders dan die lijmerige itukken over optimalisering en grotere gestructureerde efficiëntie 'naar de burger toe'. Gas en electriciteit zijn immers ook samengegaan maar ondanks de automatisering, automatische betalingen, minder personeel, geen politieke pottenkijkers, ingezette marktwerking, goedgekeurde jaarstukken en mooie folders is de verbetering niet indrukwekkend. Dus dat overtuigt niet meer. En je zult zien: als die fusie doorgaat komt er eerst een flatgebouw van achttien woonlagen voor senioren uit Egmond met een coffeeshop on top van Bergenaren. En die komt dan na veel protesten op het Brederodeveldje De gewone man wordt al eeuwenlang belazerd, om het eens in metaforische zin in een historische context te plaatsen Mn verbazing gold ook mezelf. Met lede ogen zie ik aan hoe we ons op persoonlijk gebied steeds onthander bewegen tussen de voortdurende schaalvergroting. Ingezet door de ideeën van Thomas Hobbes (1637 1702) en John Locke (1632-1702) doet het verval van een zingevend kader en de privatisering daarvan ons (bijna) allen bij het liberalisme uitkomen. De overheid heeft daarin een neutrale dienende rol. Die neutrale rol is het gevolg van een zich ontwikkelende geschiedenis; dat is voer voor historici. Dat dienende van de overheid is een steeds terugkerend probleem waar we nu een democratische benadering als gereedschap voor hebben. Dat formeel naar de bevolking wordt geluisterd is niet altijd zo geweest. Niet in Schoorl en niet in Sabi Abyad. Van die laatste plaats hebben ze kleitabletten gevonden van 3200 jaar geleden, lees ik net in de krant. Toen wilden vooral de mannen veel en meer. Hoge ambtenaren betaalden hun officiële activiteiten voor het algemeen belang uit eigen zak. Maar als je op een stukje grond wilde bouwen moest je hem fors betalen, met ezels, schapen en slaven. Uiteindelijk is Sabi Abyad onder het zand verdwenen. Schoorl niet, dat wordt "opgenomen". Ik zie niet in hoe de bevolking daarmee gediend wordt. We beginnen net te her ontdekken dat kleine gemeenschappen hoekstenen zijn. Samenwerking is prima, maar je zelfstandigheid prijsgeven doe je niet. In aanvulling op het artikel in De Duinstreek is het heel logisch dat deze vereniging onderdeel wordt van de Historische Vereniging Bergen in verband met de subsidie Dan wordt het maar minnetjes met het onderzoek en bewaren van de geschiedenis van Schoorl en haar vroegere bewoners. Over bewaren gesproken: wanneer u oud spul wilt weggooien denk dan aan onze vereniging; laatst hebben we Duinstreken van vóór 1940 uit de container gered. Nu nog de moraal: Uit de historie moet toch te verklaren zijn waar die groeizucht, dat mateloze bezetten van ruimte en rechten vandaan komt. Want aan ons is de vraag waar dat naar toe moet. In ieder geval dat veldje weiland houden. B. A. van Dijk. 7

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1997 | | pagina 10