brand verzekerd. Dit gebeurde door notaris P. Leur, hij noemt bij die gelegenheid de molen "t Rohart te Schoorl", het ernstige vermoeden bestaat dat de notaris een andere molen voor ogen heeft gehad, geen papiermolen, die in Alkmaar stond en "Het Roohart" heette. In alle eerdere gevallen en ook daarna wordt gesproken van 'de molen te Schoorl', de molen heeft waarschijnlijk nooit een naam gehad, of het bewijs moet nog eens worden geleverd. Het afzetgebied was hoofdzakelijk Spanje, de verzending daarheen bedroeg het voor die tijd aanzienlijke bedrag van ongeveer f. 150.000,-. In bepaalde bronnen wordt dit bedrag aan de Schoorlse molen toegeschreven, persoonlijk denk ik dat het de totale firma betreft. Tot 1739 hebben de Gerrevinks met de molen gewerkt; op 5 september van dit jaar wordt het Papiermakerscontract overgeschreven op naam van Egbert Wolbrink en bij die gelegenheid wordt het verzekerde bedrag op f. 2000,- gebracht. Deze laatste eigenaar is het niet voor de wind gegaan, op 4 januari 1742 werd hij uit het Papiermakerscontract gezet. Op 13 juni 1746 komt zijn naam voor op de schepenrol van Schoorl, Charlotte Sophia Wagenaars uit Hoorn eist van hem een totaalbedrag van f. 76,- achterstallig loon, over de uitslag worden we niet verder ingelicht. Regtdag gehouden tot Schoorl den 28 februari 1746. /n overweging genomen zijnde dat sedert eenigen tijt alhier zijn gekomen verscheijden personen welke zijn geweest of nog zijn in dienst van Egbert Wolbrink, papiermolenaar tot Schoorl zonder tot nog toe behoorlijke attestatie of andersints te hebben vertoont, of daaromtrent niet wel enigsints dient te worden gereguleert. Is gesolveert dat alle zoodanige personen zullen werden geinsinueert omme binnen de tijt van een maand aan den geregte van Schoorl te vertonen behoorlijke attestatie mitsgaders die van deselve personen eenige huijshoudinge heeft, te weten Vrouw of kinderen daarenboven behoorlijke acten van Borgtogt voor deselve, voor den tijt van ses jaren en bij gebreke van dien uijt dese Jurisdictie te vertrekken of anders middelen van Regten te gebruijken om dadelijk vanhier te doen vertrecken,. Regtdag gehouden tot Schoorl den 13 Januarij1749. En is op deselve Geresolveert de navolgende brief aan Haar Ed.Mog. te schrijven. Alsoo op Maandag den 22e December laatstleden door ene uijt ons gecommitteerd aan Ed.Mog. Collegialiter vergadert sijnde is voorgedragen, dat in onsen Banne was staande een Papier Mooie, toebehoort hebbende enen Egbert Wolbrink voor 2/3 end W'Gerrevink voor 1/3 en dat die Eijgenaren hadde kunnen goetvinde of gen.Moole, met sijn afs en dependentien te verkopen om af te brecken; en de gront weg te Ruijmen en vermits het ons onbekent was of sulks vermogt te geschiede, sonder speciaal content van U.Ed-Mogd. hebbe wij ons aan U.Ed.Mog. geaddresseert ootmoedig versoekende U.Ed.Mog. wijse raat en ordre hoe wij sigh in desen soude moeten gedraagen waarop U.Ed.Mog. aan onse Gecomitteerden vooruit hebbe geordonneert, sorge te draage dat de agterstallige verponding van opgemelte papiermolen tot den Jaare 1748 incluijs waare voldaan eer deselve mooie wierde afgebrooken en dat U.Ed.Mog. in opsigt van het afbreeken van opgemelte mooie nader soude Resolveren van welke Resolutie wij ten Huijse van den Hr. en Burgemeester Corn.v.Eijk nader berigt soude kunne krijgen om welcke redenen ene uijt ons gecommit-en op den 3 deser is geweest ten Huijse vanden Hr. en Burgemr=voornt, en aldaar door den opgen'te Hr. en Burgem. berigt gedaan, vermits na opgent Restante tot den Jaare 1748 incluijs sijn voldaan en betaalt, kenne wij/uijt/ons Eijgen Authoriteit niet in staat, het afbreeken van opgente Papiermoole ('t geen nu aireede gedaan wert) te weeren soo nemen wij in desen alsnogh de vrijigheit U.Ed.Mog. te versoeken wat hierinne te doen; waarmeede blijve Ed. Mog.Heeren U.Ed.Mog. onderdanige Dienaren Schout en Regenten van Schoorl. Ier Ordonnantie van opgen te Regente was getekent T. Vader secrets van Schoorl. Op welke voorschreve Brief Haar Ed.Mog hebbe goetgevonde een Missive tot antwoort terug te sende Luijdende Als volgt. Eersame Vrome, Wij hebben op Uwe Missive van den 14 a sses rakende de amotie van de Papier Molen onder U.E.Banne Goetgevonde UE. aan te schrijven dat alvoorens de Amotie van de Molen geschied de Eijgenaars gehoude sijn aan ons te versoeken afschrijving van de verponding daarop staande waarmede Eersame Vrome UE in de protectie des Alderhoogsten bevelende geschreven, tot Hoorn den 16 Januarij 1749. Ter ordonnantie van de Gecommitteerde Raaden van de Staate van Holland ende Westvriesland in Westfriesland ende den Noorderquartiere. Was getekent Stoffel van Stralen. 9

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1997 | | pagina 9