hoe ze huizen moesten bouwen. Die avond maakten ze hun plannen en rekenden uit hoeveel land ze nodig hadden om mee te beginnen. De volgende morgen ging een aantal mannen in privé overleggen met hun vrouwen. De geldbuidels kwamen tevoorschijn met de gouden munten. 'Mag ik er vijf van' vroeg Linetje aan Leendert van der Syde 'Meisje, wat eruit genomen is, dat is weg. 'Jawel, maar ik dacht dat in de winkel zulke goede potten en pannen zijn'. 'Linetje, niet meer dan vier. Ik heb nog wat geld op zak en daar moeten we lang mee doen. Neem niet meer dan vier stuks.' 'Ja Leendert, niet meer dan vier'. De volgende morgen vroeg werd besloten dat Johannes Ambuul, Jan Bras, Hark Eenigenburg en Jan Jonker, die nog geen plannen hadden om de rest land te kopen, thuis zouden blijven om voor de vrouwen en kinderen te zorgen. De anderen gingen naar de High Prairie en Levi Osterhoudt. Mr. Osterhoudt was blij de Hollanders weer te zien en gaf ze de kadasterbeschrijving van het land langs de heuvelrug en de naam van een betrouwbare makelaar in Chicago, die de details van de aankoop kon regelen. Weet je soms waar we nog een span ossen kunnen kopen? 'Nee, ik weet het niet, maar misschien in Blue Island. Dat is slechts drie mijl ten westen van de Perzians boerderij. Ga gewoon langs de rivier'. Cornelis Kuyper, Jan Ton en Piet er Dalenberg besloten te gaan. Blue Island was een klein dorpje van 32 families. In deze laatste week van juni waren de wegen goed begaanbaar. Cornelis Kuyper probeerde met gebarentaal een span ossen om te kopen te vinden, maar niemand was geïnteresseerd. Nadat ze in het dorpje hadden rondgekeken gingen de mannen terug richting de heuvelrug. Zij kwamen langs de grote boerderij van Andrews. Mr. Andrews had geen ossen te koop, maar een paar melkkoeien en schapen. Cornelis Kuyper dacht dat het verstandiger was eerst een schuur te hebben voordat hij vee ging kopen en schudde zijn hoofd. Een van de jongens van Andrew dacht dat hun buurman, Mr. Buell, een extra span ossen had. Hij bood aan hen daarheen te brengen. Terwijl zij met de knaap meeliepen naar de Buell boerderij keken Jan Ton en Pieter Dalenberg begeerlijk rond: Dit ziet hier uit als beste boerengrond, stukken beter dan wat we thuis hadden. Ja, en zulke grote boerderijen. Wel, onderbrak Cornelis, onthoudt dat grote boerderijen nu niet voor ons zijn. Jan Ton lachte en zei dat hij nu zelfs geen klein stukje kon kopen, maar dat hij niet bang was om hard te werken. Wacht maar, eens zal ik ook een grote boerderij hebben. Mr. Buell was blij een span ossen te verkopen en toen Cornelis Kuyper net betaald had, kwam Levi Osterhoudt met de rest van het gezelschap. Zij kwamen Mr. Buell toestemming vragen om diens schuur als tijdelijk onderkomen te gebruiken, terwijl hun huizen gebouwd werden. De schuur was groot genoeg ons de helft van de groep te huisvesten. Mr. Buell vond het goed dat zij hem gebruikten. Mr. Rob had hen reeds uitgenodigd om een deel van zijn huis en een van zijn schuren te gebruiken. Ze voelden dat ze nu hun families konden overbrengen. Het was er hier al te laat geworden om naar Chicago terug te gaan en zij brachten de nacht door in de schuur van Rob. De volgende dag keerden ze terug naar Chicago om hun land te gaan kopen. [CHICAGO ItCXtOH ^Chicago dgep UUÜL MIOS HUIS .ountiy Het gebied waar de Schoorlaars zich vestigden Honderdzestig acres van vijf dollar per acre kochten zij. Dit stuk land lag tussen de Indiana Avenue en de State Street van de lllth tot de 103th straat, zoals die straten nu heten. De Indian Trail, soms ook genoemd de Michigan Road ging recht door het midden van hun land. Hun huizen, zo besloten zij, moesten op de heuvel gebouwd worden ten westen van de weg; hun tuinen ten oosten van de weg onder de heuvelrug. Van het totaal van 160 acres nam Cornelis Kuyper 15 acres bij de 103rd street; Jacob de Jong nam 40 acres ten zuiden daarvan; Pieter de Jong nam 35 acres bij de 107th street; Klaas Dalenberg nam de volgende 32 acres en de 10 acres bij de 110th street reserveerden ze voor Gerrit Eenigenburg; Leendert van der Syde nam 18 acres bij de 110th Place en Pieter Dalenberg 10 acres bij de lllth street. Mr. Rob bleef niet lang in de buurt en verkocht zijn huis en schuren aan Pieter Dalenberg. Aangezien de datum van aankoop officieel is gesteld op 3 juli 1849, is het vrij zeker dat op 4 juli 1849 de Hollanders uit Schoorl hun eerste Independence Day in Amerika vierden, onderweg zuidwaarts langs de Indian Trail, later waren ze bekend als de Hollanders van de High Prairie Maartje Kuyper en haar zuster, Trijntje de Jong, zaten in de schuuropening van Mr. Rob's boerderij. De kinderen sliepen en de mannen waren bij de weg bezig de grondplannen voor hun huizen uit te zetten. Vanuit het westen kwam het rode licht van de ondergaande zon. 'Eindelijk zijn we hier in de High Prairie". "Ja, en als ik de oceaan en mijn babies kon vergeten zou ik ook blij zijn." "Ik weet het. Ik voel hetzelfde maar - maar als ik naar al dat land kijk, zo groot en vrij, met plaats voor allen, dan bnegint er iets in mij te zingen, het zingen van iets zoals Psalm 19." En zij begon zacht te neuriën. (wordt vervolgd). 15

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1997 | | pagina 17