7 Het raadsel straat t,A Jm 3chorel «S Wie aan Arie Schermer (1904-1985) gevraagd zou hebben om de buurten in de gemeente Schoorl te benoemen zou te horen hebben gekregen: Aagtdorp, Schoorlse Buurt, Buitenduin, Brechtdorp, Catrijp, Hargen, Camp en Schoorldam. De inleiding op de Inventaris van het Oud Archief van Schoorl noemt een akte uit 1148, waaruit blijkt dat Schoorl vijf buurtschappen telde In die akte worden deze echter niet bij name genoemd, maar slechts als: quinque scabinatibus in Schoerle, vijf schepen- dommen in Schoorl. In het Schoorlse Privilegeboek 2) is een w.s. 17de-eeuwse vermelding van deze akte te vinden, en daarin worden de vijf schependommen wel met naam genoemd, nl. Echtorp, Straet, Buijterduijn, Brechtdorp ende Catrijp. Waar was nu die buurschap Straet gelegen? Vergelijking met de opsomming van Schermer wijst naar de Schoorlse Buurt, het hart dus van het dorp, bij kerk en rechthuis. Maar waarom Straat, en niet Schoorl, zoals het op de kaart van de Uitwaterende Sluizen uit 1680 staat. In verschillende stukken uit de 17de eeuw vinden we de buren van Straat vermeld, alsook en voorlopig voor het laatst in de Keur van Schoorl, opnieuw vastgesteld in 17513). Men kan zich echter afvragen of de naam "Zandstraat" voor een deel van de Heereweg tot de 20e eeuw in gebruik, een laatste herinnering is aan de oude naam4). De documenten uit de 17de eeuw helpen ons verder: in aktes betreffende verkoop van een "partij dijcks in de middel Evendijck gelegen" (1621 t/m 1682) wordt de belending in het noorden als de "buren van Straet" omschreven5); voorwaarden en afrekening van de verpachting van de wegen van Straat uit 1691 vermelden exact welke wegen dat zijn 6). Het eerste blad van dit stuk vindt u op de volgende pagina gereproduceerd, gereproduceerd. Er staat te lezen (tot*): Op condietie ende voorwaarden hier naar verclaart, soo begeert Aerjen Rosyers - schepen aen Straet, met advijs en consent van de gemeene buere aldaar, te verhueren alle de gemeene wegen en dat voor de jaare 1691 den geenen die van de voorsz. weegen huert sal gehouden weesen de selve te gebruijcken als naar ouder gewoonte is gedaan, en de steekelen en netelen ende ander oncruijt daar op wassende tweemaal int voorschreven jaar aff te maijen en aff te steeken op Fragment van de kaart van Uitwaterende Sluizen uit 1680 11

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1997 | | pagina 12