Ingevolge de aanschrijving van haar Ed.Mog. in de voorschreven missive gemelt is bij Schout en Regente van Schoorl geresolveert het volgende interdict tegens het verder afbreken van de Papier Moolen te laate doen. Ingevolge de Resolutie van Haar Ed.Mog. Heeren Gecommitteerde Raade van de Staaten van Holland en Westvriesland in Westvriesland en den Noorderquartiere van dato de 16 Januarij 1749, wert door mij ondergeschreve Subst.Geregtsbode tot Schoorl uijt de naam ende van weegen Schout en Geregte van Schoorl geinterdiceert ende verbooden, van nu af aan de Papier Mooie tot Schoorl voornt: niet verder af te brecken of te amoveren tot der tijt en wijlen de Eijgenaars van deselve Papier Moolen bij haar Ed.Mog. voornt: hebbe versogt ende bekomen afschrijving van de verponding op deselve papier Moolen staande. Actum Schoorl, den 27 Januarij 1749 Bij mij Subst. Geregtsbode was getekent Caspar Spinloo Dit Interdict in de Papier Mooie aan de af brekers in presentie van Egbert Wolbrink gedaan en gaven tot antwoort dat hij soude uijtscheiden. Bij mij Subst. Geregtsbode was getekent Caspar Spinloo Extraord.Vergadering van de Burgemeesteren en Schepenen tot Schoorl, Gehouden den 28 maij 1749. Burgemeesteren en Schepenen Fiat. Egbert Wolbrink van hier metterwoon na Alkmaar vertrokken. Versoekt attestatie van sijn goet gedrag en Acte van Borgtogt voor ses jaaren. Copije Apostil bij Haar Ed.Mog. verleent op het request van Abraham en Isaac van Gerrevink in Comp. wonende tot Egmond op den Hoef. De Gecommitteerde Raaden van de Staten van Holland en Westvriesland in Westvriesland en het Noorderquartier accorderende Supll-ten haar versoek en vinden goet dat de Geamoveerde Papiermoole mit dit Jaar van het quohier der verponding sal afgeschreven werden en gelasten de Regenten van Schoorl deselve op de lijst van haare amotie te brengen. Gedaan tot Hoorn, den 19 Februarij 1750 onder stont. Ter ordonantie van de Raden voornoemt was getekent Stoffel v. Stralen. De laatste brief was mosterd na de maaltijd, volgens de verpondingscohiers is de molen in 1749 gesloopt. Oorzaak de bereikbaarheid van zowel Schoorl als Egmond a/d Hoef. In 1754 verdwijnt de gehele industrie naar Westzaan, waar de laatste papierfabrikant v. Gerrevink in 1920 overleed. K. van Lienen. Woordverklaringen: Admitteeren Amoveeren Apostil Attestatie Attestant Compareeren Confirmeeren Dependentien Deposant Deposeeren Interdict Jurisdictie toelaten, toestemmen, aannemen, verwijderen, afbreken, kanttekening ook naschrift, getuigenis afleggen, in dit geval heeft het te maken met verhuizing, als men vroeger buiten de gemeente verhuisde moest de gemeente van vertrek een verklaring afgeven over het gedrag, maar vooral of de nieuwe inwoner financieel draagkrachtig was dan wel zich hiervoor garant te stellen, getuige. verschijnen b.v. door een rechter of notaris. bevestigen van een bewering, alles wat er in een bepaald geval bijhoort, daarvan afhankelijk is. iemand die een getuigenis in een akte of overeenkomst laat vastleggen, in bewaring geven, verbod door de rechterlijke macht of via een akte opgelegd, rechtsgebied waarbinnen men woont en waarbinnen dezelfde rechtsregels gelden, daar zijn vaste woonplaats hebben of kiezen, zending, dienstbrief, eisers, lastgevers, opeising, vordering, zetelen, verblijf houden, besluiten, beslissen, belasting op vaste goederen, de woorden is gehandhaafd zoals die Metterwoon Missive Requiranten Requisitie Resideren Resolveren Verponding Opmerking: de spelling van i zo rond 1750 was. Literatuuropgave: R. Hardonk, Koornmullenaers, Pampiermaeckers en Coperslaghers, Uitg. van Historische Museum Moerman, Apeldoorn. Drs. P. Nijhof, Watermolens in Nederland. P. Boer, Alkmaars Jaarboekje 1967. P. O. v.d. Chijs, Handelingen der Maatschappij der Nederlandse Letterkunde 1854. Willem Buijs Pzn. De Windmolens aan de Zaanstreek (1439-1918). A. M. v.d. Woude, Het Noorderkwartier, 1983. H. Voorn, De Papiermolens in de Provincie Noord-Holland, Haarlem 1960. 10

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1997 | | pagina 10