Voorwoord De dorpen en buurtschappen van de gemeente Schoort hebben een rijke ge schiedenis, waarmee wij regelmatig worden geconfronteerd. Ik hoef slechts te noemen de herdenking van 900 jaar kerken in 1994 en de 500-ste geboortedag van Jan van Scorel in 1995. En in 1997 zullen we naar ik verwacht aandacht besteden aan de zeeslag bij Camperduin, dan precies 200 jaar geleden, tussen de Nederlandse I Bataafse) vloot en de Britse vloot. Bij dit soort geschiedkundige feiten gaat het om piketpalen in de grote lijn van de geschiedenis. Tenminste zo interessant is echter de geschiedenis van de bewoners en de wijze waarop zij vorm gaven aan hun omgeving, hun gebruiken, de wijze waarop zij leefden, relaties aangingen en zich in leven hielden. Kortom hun cultuur De Cultuurhistorische Vereniging Scoronlo houdt zich bezig met het napluizen, vastleggen en publiceren van die geschiedenis 'op menselijke maat', soms heel gedetailleerd, van de Schoorlse samenleving. Verrassende resultaten zijn de afgelopen jaren geboekt, waarvan verslag werd gedaan in het blad "Scoronlo". Het bestuur van de vereniging maakt zich echter zorgen, omdat de vereniging te weinig draagvlak heeft. De contunuïteit is in gevaar omdat er teveel neerkomt op de schouders van weinigen. Die hebben de afgelopen jaren overigens overtuigend aangetoond hoe belangrijk Scoronlo is. Velen denken dat wat zij over het verleden van Schoort en Schoorlse mensen weten allang overal bekend is of niet interessant is. Dat is een misvatting en dat zult u ervaren als u een exemplaar van het blad Scoronlo doorneemt of eens een lezingavond van de vereniging bijwoont. Die avonden worden altijd in De Duinstreek aangekondigd. Wat u zeker ook zult ervaren is dat duiken in de geschiedenis van de eigen woonplaats niet duf of loodzwaar is, maar juist een heel leuke, verrassende, en voor uzelf waardevolle ervaring kan zijn. Maar dat geldt ook al wanneer u niet zelf aktief kunt of wilt zijn, maar alleen leest wat anderen hebben nagevorst en gepubliceerd in het verenigingsblad. Uit volle overtuiging roep ik u op lid te worden van de Cultuurhistorische Vereniging Scoronlo. Mr L. H. M. Quant burgemeester van SchoorI

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1996 | | pagina 2