13 Tijdens de rit richting Groet werden ze te Catrijp door de Duitsers aangehouden. Ze vorderden paard en wagen en gaven mijn vader opdracht om naar de RK school te gaan die in de oorlog door Duitsers was gevorderd en dienst deed als opslagplaats voor onder andere munitie Ook werd hij gebruikt als tijdelijke gevangenis. Willem Snip en Nic Kleverlaan, die allebei al overleden zijn, hebben er enige dagen voor werkweigering vastgezeten. Aangekomen bij de school moest hij de wagen op het schoolplein zetten. Daarna kreeg hij te horen dat hij munitie naar Schagen moest brengen. Mijn twee broers en de Leeuw zijn toen lopend naar huis gegaan. Laat in de avond is mijn vader met een volle wagen richting Schagen vertrokken. In Warmenhuizen heeft hij bij zijn broer Arie nog wat gegeten; het was toen al nacht. Daarna is hij via Dirkshom en de Schagerwaard naar Schagen gereden. De munitie moest op het station worden gelost maar voor het licht werd wist hij zich aan de aandacht van de Duitsers te onttrekken en is hij met achterlaten van de wagen maar wel met het paard naar Schoorldam vertrokken. Mijn moeder had de hele nacht in angst gezeten maar dat was snel over toen hij in de ochtend ongedeerd de dam op reed. Dit avontuur liep goed af maar zijn mooie wagen was hij kwijt; die is nooit teruggekomen. Enige tijd later heeft hij van baas Weber van het Pi-park een andere wagen gehad. Mijn vader begreep dat je met melk en verse eieren bij de Duitsers veel kon bereiken. Ook waren in Schoorldam tijdens de oorlog evacués ondergebracht. Bij de scheepshelling van Kuiper lagen verschillende plezierjachtjes en daarin woonden mensen uit Den Helder. Hun eigen huizen waren door de Duitsers gevorderd. Wij speelden op de helling. Ook wij hadden evacués in huis. De koestal werd in de zomer altijd zo veranderd dat je er in kon wonen - dat noemden we dan "het stalletje". Hier hebben de evacuées gewoond. Dat waren Klaas Vennik, zijn vrouw en zijn broer. Klaas Vennik werkte bij ons voor kost en inwoning. Zo ging dat in die tijd. Bij veel ouderen zal de "Tankval* nog wel bekend zijn. Dat was een kanaal wat tijdens de oorlog is gegraven, haaks op het Noordhollands kanaal. Het begon vanaf Den Helder gezien 400 meter voor de spoorbrug van Schoorldam en liep richting Schoorl en dan verder met een bocht naar Camperduin. Voor ons was het later een prachtige plaats om te zwemmen en te vissen. Enige tijd na de oorlog is hij weer gedempt. Ook zijn er tijdens de oorlog op verschillende plaatsen langs de Westfriesedijk geschutgaten gemaakt. Twee vlak bij ons huis maar ze zijn nooit gebruikt. Wel door ons als speelplaats natuurlijk. Op een nacht in het voorjaar van '45 kwam een colonne Duitsers op ons erf. Ze beukten op de ramen en deuren en mijn vader en moeder waren natuurlijk erg bang. Uiteindelijk ging mijn vader naar buiten waar hij hoorde dat ze wilden slapen. Hij heeft ze toen naar de boet zolder gebracht. De volgende dag zagen we dat het hele erf vol met Duitse wagens stond. De paarden stonden ergens te eten en een van die paarden raakte los en liep een sloot in. Ik weet nog dat het paard er met veel moeite en kracht uit is getrokken. Er was ook een keukenwagen bij die steenkool stookte Ook deze Duitsers hadden trek in vis en met een handgranaat werd daarvoor gezorgd. Mijn moeder heeft de vis gebakken met boter en steenkool van de Duitsers. Als dank kreeg ze een paar manden briketten, van die hele grote Voor ons was dat een hele ervaring: als kind zie je die dingen anders, niet met de ogen van volwassenen. Mijn vader had die nacht zijn twee paarden ergens verstopt, anders waren ze zeker door de Duitsers meegenomen. Koel en helder blijven was noodzaak in de oorlog. Na de oorlog werden in het hele land op 31 augustus '45 (de verjaardag van koningin Wilhelmina) bevrijdingsfeesten gevierd, cta. met optochten. Schoorldam, dat toen nog voor het grootste gedeelte bij Warmenhuizen hoorde, besloot ook aan de optocht mee te doen. Aan mijn vader werd gevraagd paard en wagen beschikbaar te stellen. De wagen werd ondergebracht in de boerderij van Reyer Hoogvorst aan de Damweg (nu familie Vet). Hij werd opgetuigd en versierd door de dames van de handwerkclub. De dames moesten tijdens de optocht op de wagen zitten met een breiwerkje of zoiets. Van deze wagen is de foto - op de bok Jan Ligthart (mijn vader) - op de wagen mevr. Damiaans, Beukers, mevr. Wezel, Houtkoper, mevr. Jongeling, Bas ea. A. Ligthart. Bronnen: C. J. Zwanenburg, "kroniek van een luchtoorlog". Alkmaar se Courant 3-8-1940. Leeuwarder Courant 3-8-1940.

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1996 | | pagina 15