Schilfers(3) "Op zaterdag 11 mei zal de Nederlandse Genealogische Vereniging (NGV) haar 50-jarig jubileum vieren in Utrecht", zo las ik in het Noordhollands Dagblad van 1 mei j.l. in een artikel van de hand van Harmke Snijdewind. Ik ben erheen gereisd. Reizen doe je per bus, per spoor, per boot etc. De massa kwam per auto. In Catrijp op bus 151 gestapt haalt men op wonderbaarlijke wijze vrijwel altijd de trein van acht over, richting Amsterdam. Een uur later rol je de Jaarbeurs binnen. Retourkosten f. 20,50 (met kortingkaart), 8 strippen plus f. 2,75 voor de krant. Even zoeken en ja, allemaal mensen, allemaal namen, duizenden achternamen, tienduizenden, miljoenen bleek mij later. Ik durf te beweren dat ieders naam die ooit is genoteerd in wat nu Nederland heet, een lijntje' had dat eindigde in dit Beatrixgebouw. Hoewel, ik had de indruk dat dit voor mijn voorouders niet opging. Ik ben geen genealoog, geen amateur en ik heet Van Dijk. Voor de zekerheid had ik toch wat namen en geboortedatums in de binnenzak gestoken maar ik zag alras in dat die zelfs niet bij de vele en professionele aanwijzingen voor beginners waren te gebruiken. Ik besloot wat rond te drentelen en als verslaggever voor mezelf op te treden. Het publiek was zeer gemêleerd: tussen de twintig en negentig. (Er lag een lijst met honderdjarigen in Nederland en ik zag dat de opa van mijn eega d'r niet op stond zie je wel!). Er heerste een weetgierige sfeer, wat zenuwachtig duwerig, hetgeen verdween - dacht ik - toen de folders op waren. De mensen achter de stands waren allen zonder uitzondering zeer behulpzaam en enthousiast. Na mij eerst wat te hebben geoefend in de juiste uitspraak van het woord genealogie (als je het leest is het niet moeilijk maar als je het ineens moet uitspreken wel, vind ik; 't is moelijker dan paleografie) heb ik mij grondig laten voorlichten. Daarvan nu de volgende selectie voor u. - Als u op de hoogte wilt worden gehouden van historische publicaties van Harenkarspel, Koedijk, Langedijk, Oudorp, St. Maarten, St. Pancras en Warmenhuizen dan moet u de Stichting Coördinatie onderzoek Oud Geestmerambacht aanschrijven: Kanaaldijk 12,1832 AA Koedijk. - Noord van onze gemeente opereert de Historische Vereniging De Zijpe'. postbus 14,1750 AA Schagerbrug en zuid de Historische Vereniging Bergen. Voor de laatste moet u maar even naar Bergen fietsen voor gegevens. - Schoorl is bij de NGV ingedeeld in de regio Hollands Noorderkwartier, hoewel je zou zeggen dat Kennemerland meer voor de hand ligt. Als u er plezier in heeft al die namen te lezen dan is de uitgave "Koedijk meer dan 4 eeuwen water- en veldnamen" van J. P. Geus, uitgegeven door bovengenoemde stichting, iets voor u. Voor wat betreft het lidmaatschap van de NGV, daar moet u mevrouw Hermanns voor bellen (072-5154716). - Persoonlijk leek mij het lidmaatschap van het Koningklijk Nederlandsch Genootschap voor Geslacht- en Wapenkunde voornaam. Hun aanmeldingsformulier had distinctie Ik vrees evenwel voor dit lidmaatschap te weinig medewerking van m'n voorouders te zullen ondervinden. In de boeken van de strafinstellingen, de Huizen van Correctie, Reclasie en Tuchtiging en de registers van de Vereniging van Weldadigheid trof ik opvallend veel m'n naam. Kort onderzoek leerde dat daar geen familie bij was. Er was ook een groot formaat smoelenboek van gedetineerden 1890-1901. Zonder namen, er waren echter geen bekende trekken bij. De koppen op de foto's zagen er in ieder gevasl uit zoals een boef er uit moet zien. Ook dat heeft z'n ontwikkeling gehad want de hedendaagse criminelen, kijk maar naar de 5 minuten journaal-shots over de familie Van der Valk, zou je niet meer als zodanig herkennen. - Het Algemeen Rijksarchief bevat ook 635 meter, van de totaal 85 kilometer archief, van de Nassause Domeinraad. De kans dat hier iets over Schoorl zou zijn te vinden is zeer klein, zo verzekerde mij Trix van Hoof. Ik meld dat zo, want de archivaris stond die dag paginagroot in De Telegraaf geportretteerd en dan wordt je iets van ons allemaal. - De Historische Vereniging Holland, Kleine Houtweg 18, 2012 CH Haarlem is een vereniging voor gevorderden en voor wetenschappelijke kwaliteit. Denk ik, te zien aan hun prachtige uitgaven. - De PC-programmapresentatie voor stamboomonder zoek neemt al een aanzienlijk part van de ruimte in beslag. Heel wat bronteksten staan al op diskette en de prijzen zijn laag. Dan waren er de contactdiensten, waar in onderzoeks resultaten wordt bemiddeld. Verder nogal wat familiestichtingen en verenigingen met de daar op inspelende verkopers van materiaal. Een compleet afgewerkt familieboek, 21x29,7 cm, 96 paginas, 80 grams houtvrij offsett, 300 exemplaren, kost f. 3134,-. Ikzelf heb een boekje gekocht bij de enige tweedehands boekverkoper die er stond, Zuid-Hollandse Studiën, deel VII, 1957 en een broodje ham/kaas. Dat kon je daar ook krijgen. Om dit verslag af te ronden het laatste. Aan een mijnheer uit Den Helder in een pastelkleurig blauw groen jastje, hij had een snor, heb ik wat gevraagd. Toen vroeg hij mij wat en mijn antwoord was "cultuur historische vereniging Scoronlo". Op grond van z'n oogopslag meende ik te moeten verduidelijken dat ik niet mopperde maar dat dit een oude naam voor Schoorl was. Hij had nr. 1 van dit blad van Wil Janssen ontvangen en bleek de rest ook graag te willen hebben. Als je belt, zei ik, dan zeg je maar dat nr. 14 niet hoeft, maar dertien was een goed nummer. 'Cultuur-historisch', zo proefde ik de woorden op m'n tong. Ik moet terug naar huis, besloot ik. Terug naar de asfaltvelden bij de slijterij en de Rabobank, terug naar de eeuwige kerstverlichting rond de Viersprong, de steeds groeiende orangerie Greenhouse) bij Aagtdorp, terug naar waar een cultuurhistorische beek wordt geleid met landbouwplastic en creoline-paaltjes (Bobbeleweg), waar door karakterloze uitvoeringen sluipenderwijs de zoveelste dorpseenheidsworst zich vormt. Zouden voorouders eigenlijk weten wat hun nazaten uitspoken? Ik denk van niet: anders hadden ze zich allang omgedraaid om te roepen dat waar zij voor het karakter zorgden wij - met zoveel geld - dit op z'n minst toch kunnen behouden. Hemelvaartsdag 1996, B.A. van Dijk. 9

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1996 | | pagina 11