Schilfers Torenhoge gemeentelijke lasten voor de huishoudens in Schoorl en een verminderende subsidie voor zoiets essentieels als een bibliotheek. Kennelijk moeten de inwoners rijp worden gemaakt om zelf de door de bestuurders gewenste conclusie te trekken: een zelfstandige gemeente is te duur en daarom is het toch logisch dat Bergen en Schoorl opgaan in één gemeente Dat komt trouwens goed uit, want de burgervader van Bergen gaat binnenkort met pensioen. En wat is dan logischer dat van de nieuwe gemeente met de minimale 20.000 inwoners (etc., etc.). Maar dat laatste is het onderwerp hier niet. Die verminderende subsidie (dit soort zaken hebben meer met prioriteiten stellen te maken dan met het 'indrukwekkende' budgettaire argument) heeft geleid tot de oprichting van de Stichting Vrienden van de Openbare Bibliotheek Schoorl'. De bibliotheek moet haar spilfunktie op cultureel gebied behouden. De vrienden (een stichting kent geen andere leden dan bestuursleden) krijgen iedere maand een lijst thuisgestuurd met de laatste aanwinsten. Zo las ik in die van juni 1995: 699.1 Borger, G. Binnenwaeters Gewelt 699.1 Danners, H. S. die water keert 866 geen auteur Noord-Holland in proza, poëzie en prenten 2 Met die wel zeer summiere aanduidingen worden een paar prachtige "hoekerPaangegeven: Het Hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier vierde vorig jaar de jubilea van zijn voorgangers Uitwaterende Sluizen (450 jaar) en Noordhollands Noorderkwartier (75 jaar) met twee jubileumboeken. Binnenwaeters Gewelt' geeft inzicht in het funktioneren van het oude Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland sinds 1544. Het bevat tevens de archeologische kaart die op Hollands Noorderkwartier betrekking heeft: Vroege Middeleeuwen, schaal 1 100.000. De eerste archeologische kaart is als bijlage gevoegd bij het boek van H. Lambooy, 1987: 'Getekend land'. Nieuwe weelde van Hollands Noorderkwartier. Boek en kaart zijn eveneeens in de bibliotheek aanwezig. die water keert' is geschreven door H. Donner, H. Lambooy en C. Streefkerk, en het beschrijft de geschiedenis van de complete bedijking van het Noorderkwartier. Het boek is bijzonder door een kaartenbijlage van zeven vrij onbekende kaarten. Nogmaals, prachtige boeken, voorzien van uitgebreide literatuurlijsten. Ik vermoed dat de Vrienden in aantal zullen toenemen als eens een overzicht wordt gepubliceerd van publicaties, in de Bibliotheek Schoorl aanwezig, die voor de leden van 'Scoronlo' interessant is. B.A.V.D.

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1996 | | pagina 5