Schilfers Met fietsroutes heb ik niets bijzonders. Wel met het verleden zoals dit zich nog manifesteert. In een telefoongesprek met de heer W. S. Jansen (Wil voor velen), Camperduin, bleek dat hij een historische fietsroute had gemaakt: een fietsroute, zich bezig houdende met de geschiedenis. Mijn onwetendheid over die route vergoeilijkte hij door diplomatiek op te merken dat daar niet veel bekendheid aan was gegeven. Toen ontstond het idee daar aandacht aan te gaan geven. In korte stukjes. Voor mezelf als een soort oefening, voor de lezer als aardigheid, en voor de redactie als kopij. Kort, genummerd, en genaamd "Snippers'. Nu klinkt snippers heel bekend, dan maar scherven. Dat klinkt niet: dan maar scherfjes u weet wel: scherfjes uit het verleden. Wat leuk toch maar niet. Schilfers? Ja, houden zo Na ons telefoongesprek fietste ik naar het VW-kantoor in Schoorl en betaalde f. 3,50 voor 5 ansichtkaarten en de route Ik weet dan ook niet hoeveel die kost, maar zo die niet gratis is zal het wel een luttel bedrag zijn. De route bestaat uit twee A-4 vellen, met de korte zijde aan elkaar, en zo vernuftig gevouwen dat ze bestaat uit twee pagina's routebeschrijving plus kaart, vijf pagina's tekst en één pagina reclame Als u de routekaart ziet weet u wat ik bedoel. De 26 nummers in de routebeschrijving (tevens op de kaartjes) verwijzen naar de meer uitgebreide tekst. En die is dus van W.S.J. Het zijn korte, afgewogen beschrijvingen, die met elkaar een goede indruk van het verleden van deze omgeving aanstippen. De schrijver zal voor een lastige keuze hebben gestaan, maar heeft een en ander goed opgelost. Om toch wat te zeggen het volgende: rijdend op een van de saaiste, maar ook een van de oudste wegen in het Noorderkwartier - de Belkmerweg - rijdt men, waarschijnlijk met tegenwind, naar de Mennonietenbuurt. Omdat die buurt zo uitdrukkelijk wordt aangegeven op de topografische kaart zou ik, daar aangekomen, er wel iets van willen weten. De tocht is ongeveer 35 km lang en voert ondermeer vanaf de Schoorlse kerk naar Groet, Petten, Burgervlotrug, Eenigenburg, Krabbendam, en eindigt bij de Schoorlse korenmolen. De sponsor (appartementenhotel Jan van Scorel) ziet u graag op de gelijknamige locatie eindigen. Maar het hoeft niet. In ieder geval is het een prijzenswaardig initiatief waar de sponsor goed mee doet. De fietsroute "In de voetsporen van Jan van Scorel" is hoogstwaarschijnlijk voor naamsbekendheid gekozen. Prima. Alleen, die Jan van Scorel is hier alleen geboren en heeft in Schoorl hooguit een paar jaar gespeeld (zie de roman 'Jan van Scorel, een leven in schetsen' van Hanny Alders, uitgeverij Conserve Schoorl, 1995). Als hij al gespeeld heeft, want een homo universalis moet m.i. een bijna obsessieve drang tot kennis verwerven hebben. De Schoorlse kerk en Eenigenburg horen een beetje bij Jan van Scorel. Voor de rest moet 'in de voetsporen' noch letterlijk noch figuurlijk zwaar worden opgevat. Cultuur-historisch valt hooguit iets te zeggen over de betekenis van z'n naam voor het dorp. Anderzijds is de vraag interessant waarom hij zich naar zijn dorp is blijven vernoemen. Al met al is de fietsroute een goede aanwinst en van waarde, ook na 1995. B.A.V.D. - 22-08-95. 3

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1995 | | pagina 6