De Stolp Op donderdag 23 november a.s. houdt architect Cornelis de Jong voor ons een inleiding over de Stolp. Eerder dit jaar hield hij tijdens een symposium in Middenbeemster een lezing over het tweede gebruik van Stolpen. Hieronder een samenvatting. Er hoeft geen stolp leeg te blijven staan. Voor iedere afgedankte agrarische stolp is een koper met een goed plan, soms ook een koper met een slecht plan, dat maakt het verkopen wat lastig. Dat stolpen ook bruikbaar zijn te maken voor andere doeleinden dan veestalling, hooiberging of opslag van landbouwgewassen, dat wisten de stolpenbouwers 400 jaar geleden ook al. In de Schermer en in Volendam werden kerkruimten getimmerd onder stolpdaken, met een devote atmosfeer die God uit de hemel en de mensen van het land samenbracht. In Wieringerwaard werd ruim 350 jaar geleden een prachtig polderhuis gebouwd dat tot de dag van vandaag nog functioneert als trouwzaal voor de gemeente en als hoofdconstructie de stolpvorm heeft. En menige tuinderswoning in Noord-Holland heeft een vierkant - constructie als hoofdopzet. Het zijn dan minivierkanten met een grondmaat van soms minder dan 3x3 meter. Een oude stolp heeft menig nieuwe eigenaar geïnspireerd tot fantastische plannen die stoutmoedig werden uitgevoerd. We denken niet allen gelijk over het tweede gebruik. Veel moet mogelijk gemaakt worden en het gaat niet altijd goed. Dan moet er overlegd worden. Een voor nieuw gebruik verbouwde stolp verliest zijn agrarische functie, behoort een sieraad voor het landschap te blijven, maar hoeft zijn nieuwe functie niet te verstoppen achter stalraampjes. Cornelis de Jong. 8

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1995 | | pagina 14