Gemeentelijke herindeling bleef voor de gemeente Schoorl tot nu toe slechts bij plannen Bestuurlijke indeling vóór 1700 Vóór 1400 gaf het Hof van Holland zijn eigendom in leen uit aan diverse ambachtsheren. Schoorl was eigendom van de heer van Brederode en was een zogenaamd kwaad leen", dat wil zeggen dat vererving enkel in mannelijke opvolging kon plaats vinden. Groet en waarschijnlijk ook Hargen en Camp vielen "in 's graven boezem" dus rechtstreeks onder het Hof van Holland. Buurgemeente Petten was weer eigendom van de heer van Egmond en Bergen viel sinds 1377 onder de heren van Haemstede. Tot 1401 veranderde weinig aan de bestuurlijke indeling van bovengenoemde dorpen. Groet was van ouds in zijn rechtsgebied met het zuid ambacht van Petten, genaamd "Nolmerban", verenigd geweest. De rechtspraak in Schoorl was voorbehouden aan de Baljuw van Brederode, en die van Groet viel onder Kennemerland.Waarschijnlijk behoorde ook Hargen en Camp tot dit rechtsgebied. Bij een handvest van Hertog Albrecht van Beieren op 16 mei 1401 volgt de splitsing en behoort Nolmerban niet meer bij Groet, maar valt nu onder het noord-ambacht van Petten, welk tot de heer van Egmond behoorde Hargen en Camp worden in 1404 samengevoegd met Schoorl en in 1409 aan leen gegeven aan de heer van Brederode Veel van het oude Hargen is nu grotendeels onder de duinen verdwenen, zodat de samenvoeging met Schoorl nu wat vreemd overkomt. Bij graafwerkzaamheden in 1937 aan de "Hartjesnol achter het huidige Hargen, welke in het duingebied plaatsvond, ten behoeve van de demping van het Amsterdamse Rokin, legde de heer Braat, verbonden aan het Museum van Oudheden te Leiden, de contouren van een Middeleeuwse huisplattegrond bloot. Door verstuiving was deze boerderij toentertijd verlaten. Elizabethvloed Door de Elizabethvloed van 1421 hebben onze kustgemeenten veel te lijden gehad van deze zware storm. Petten was bijna geheel in zee verdwenen; van Nolmerban was niet veel meer over en Camp was ook niet ongeschonden uit de strijd gekomen. De bevolking van Petten heeft zich deels teruggetrokken in Groet (dat in dat jaar vermoedelijk onder dezelfde ambachtsheer, de heer

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1994 | | pagina 8