De boerderoi van Kroon op Kamp Nag effe over 't kiekie in oós krantje nommer 10. Deer stinge Jan Kroon en Geert de Jong op, die 40 jaar trouwd ware. Ze weunden op de boerepiaas boi de doik op Kamp. Op hede vind je Nel Kroon deer. In de oorlog hadde de Duitsers de boerderoi vorderd. Ze hadde deer peerde staan en 't was ök een opslagplaas. Toe ze oindelek vort ware, was 't zö'n barre troep, dat je van voor nei achtere keik. D'r zat zelfs 'n groot gat in dak. Jan Kroon z'n zeum Willem, die deer voor veerig al boerde, heb toe eerst zes weike in 't pension van Koete (De Voetpomp van nou) op Groet zeite. Deernei is ie met vrouw en kinders nei de boerderoi an de Heereweg 207 gaan. Jaap Polle is deer later gaan boere. Vlak nei de oorlog is de zeun van Willem Kroon - Jo - op de boerderoi op Kamp gaan weune. Maar hoi most al gauw mit de hille santemekraam ruiterere. want op een dingedesmurge in oktober 1948 brandde de hille plaas op Kamp of deur blikseminslag. Ze hadde de boel net opgnapt: de leste spoiker was boi waize van spreke nag an 't uitzakke. 't Was een groot spul mit drie vierkante. D'r stinge 36 koeie op de lange regel. Achter was de peerdestal en de zoutkamen Voor waren neist de gang in het voorhuis twei ruime kamers. De keuken zat in 't uitbouwtje. Bove op zolder lagge de soinspuloie van de merine uit Den Helden Deer hewwe ze toe mit die brand woineg mee uitrichte kenne. Nei die dag in oktober benne de Kroontjes onderbrocht op de boerderoi "Ons Genoegen" an de Voorweg. Vader Willem had deer koeie. Puur wat later is die plaas ök in de fuk vloge, alliendig niet deur de bliksem. Jo is neidat de boerderoi op Kamp weer opbouwd was deer weer gaan boere. D'r is nooit meer wat beurd, maar nou hewwe ze wel 'n bliksemofloider, hoor! Fred Gutken Jo Kroon boi de boerderoi vóór de brand Uit de "Alkmaarsche Courant", 19 oktober 1948. De brandkraan die zich niet ver van de plaats van de brand bevond was tijdens werkzaamheden aan de bunkers onklaar geraakt en uitgeschakeld. Eeen tweede brandkraan aan de Heereweg was zo verwijderd dat het slangenmateriaal niet toereikend was om van daaruit de vuurzee te beginnen. Onmiddellijk werd de brandweer van Schoorl (de brandweer van Groet was al aanwezig F.G.) gewaarschuwd, die met de motorspuit uitrukte Uit een 400 meter van de boerderij gelegen meertje werd het water opgepompt en toe kon om half elf (na anderhalf uur F.G.) de brandweer in actie komen. Boer Kroon stond handenwringend bij de brand, die zijn boerderij in enkele uren vernietigde "Ja, ik ben verzekerd," vertelde hij ons. "Maar wat heb ik eraan, ik heb mijn boerderij nog niet terug." 8

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1994 | | pagina 11