Herindelingsplannen na 1900 7 bezwaren van de gemeente Schoorl. (Met eveneens als bezwaar de armlastige bevolking; de dijkwerkers van Petten). In november 1856 komt de minister met het voorstel om de gemeente Petten bij Schoorl, Callantsoog of de Zijpe tevoegen. Omdat Petten bleef klagen zonder subsidie niet als gemeente zelfstandig te kunnen blijven bestaan wendde de gemeenteraad van Schoorl zich hierover in een adres aan de Tweede Kamer. Schoorl was bereid de vereniging van Petten te aanvaarden, mits ter compensatie behalve de Hazepolder ook een deel van de polder de Zijpe bezuiden de weg van Petten naar Burgervlotbrug en bewesten het Noordhollands kanaal met een kapitaalkrachtige boerenbevolking aan de combinatie werd toegevoegd. Door Schoorl werd dit later veranderd in; "bezuiden de weg van St. Maartensvlotbrug naar de duinen". Tegen de voorstellen verzette de gemeente Zijpe zich heftig. Op initiatief van de Provincie kwam men hierna met een ander plan. Ze overwogen de gemeente Schoorl te splitsen en de dorpen Groet, Hargen en Camperduin bij de gemeente Petten te voegen. Dit plan bleek onuitvoerbaar. Dan maar weer de combinatie Schoorl, Petten en de Hazepolder proberen. Uiteindelijk wees de minister ook dit plan om financiële gevolgen voor Schoorl af. De gemeente Petten bleef hierna toch nog zeventig jaar door de jaarlijkse subsidies zelfstandig. Pas op 1 mei 1929 werd Petten gevoegd bij de gemeente Zijpa Tweemaal eerder kwam onze gemeente deze eeuw onder herindelingsplannen uit. In 1940 was er sprake van twee samenvoegingsvarianten. De herindelingscommissie had eerst het plan om de kustgemeenten Callantsoog en Petten bij de gemeente Schoorl tevoegen. Het bezwaar tegen dit plan was de wel zeer uitgestrekte vorm van de nieuwe gemeente Een tweede plan dat op veel bezwaren stuitte was een eventuele samenvoeging van onze gemeente met de gemeente Bergen. Een plan, wat bij de meeste van ons nog wel bekend is, was het herindelingsplan begin tachtiger jaren van Noord-Kennemerland, waarbij aa. de werknaam "de Duinkop" werd gebruikt voor het voorstel van Gedeputeerde Staten, om de gemeente Schoorl samen te voegen met de gemeente Bergen. Van dit voorstel werd echter gelukkig in april 1984 afgezien door Gedeputeerde Staten, nadat de statenfracties in de commissie Bestuurlijke Organisatie zich negatief ten opzichte van dit plan uitspraken. Van samenvoeging is toen dus niets gekomen. Dit kwam vooral omdat de gemeenteraad van Schoorl deze plannen met felheid en uitgebreide en steekhoudende argumenten had bestreden. Na gedegen onderzoek werd een samenvoeging met Warmenhuizen ook niet juist geacht. De voornaamste argumenten van Gedeputeerde Staten waren dat de bestuurlijkskracht en de financieële onderbouwing meer dan voldoende waren om Schoorl zelfstandig te laten zijn. De maatschappelijke en sociale structuren die nog al wat verschillen vertoonde, hebben zeker ook een rol gespeeld. Wederom worden we de laatste tijd geconfronteerd met samenvoegingsperikelen tussen Schoorl, Bergen en Egmond. Zoals uit bovenstaand artikel blijkt, is het gelukkig bij verliefdheid door buurgemeenten op ons mooie dorp gebleven. Steeds werd door onze gemeente een eventuele verloving met een buurgemeente vroegtijdig verbroken. Maar of we dit maal onder een eventueel huwelijk uit kunnen komen, hangt af van de gemeentepolitiek. Het lijkt wel of de gemeenteraad van Schoorl ons wil uithuwelijken, zo weinig tegenstand komt er tot nu toe van de politieke partijen. Bronvermelding - J. T. Bremer; Gemeentelijke Indeling, geschiedenis van de gemeentelijke indeling van de gemeente Callantsoog, Petten en Zijpe. Zijper Historie Bladen, 4e jaargang nrs. 2 en 3, april en sept. 1986. - Wil Janssen; 150 jaar terug verloor de gemeente Groet haar zelfstandigheid. Duinstreek 22 december 1983. - Wil Janssen; Nieuwe Kustgemeente Scoronlo 6e jaargang nr. 10, oktober 1994. - F. van Mieris; Groot charterboek der graaven van Holland, van Zeeland en Heeren van Vriesland. 4 delen, 1753. - Provincie Noord-Holland; Rapport der provinciale Commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noord-Holland (comm. Ter Veen). Deel I, Algemene beschouwingen (1949) Deel U, Voorstellen voor Noord-Kennemerland (1959) Uitgave Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. - Mr. J. H. Rombach; De samenvoeging van de gemeente Groet en Schoorl, 1812-1834. Alkmaars Jaarboekje 5e jaargang 1969. - Mr. J. H. Rombach; Inventaris van de archieven van de families Van Foreest, Van Egmond van de Nijenburg, De Dieu, Fontein Verschuir en Van der Feen de Lille. Regionaal Archief Alkmaar 1992. - Henk Waltmans; Gemeentelijke herindeling in Nederland, van de Franse tijd tot heden. Uitgeverij Stuberg Hoogezand 1994. - Frits David Zeiler; De heerlijkheid Petten en Nolmerban. Artikel in het boek Petten stiefkind van de Zee Uitgegeven door Pirola in juni 1989 voor de Historische Vereniging Zijpe - F. van Mieris; Groot charterboek der graaven van Holland, van Zeeland en Heeren van Vriesland. 4 delen, 1753. Met dank aan Jan Lute te Egmond voor het gebruik van de grafelijkheidsboeken en provinciale rapporten uit zijn uitgebreide historische bibliotheek. Wil Janssen.

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1994 | | pagina 10