Australisch "Camperduin" "In het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal" aangenomen met achterstelling van eigen belang, zodat het onderhandse koopcontract op 11 en 13 maart 1833 door beide partijen wordt getekend. Dan staat niets meer de combinatie van beide gemeenten in de weg en op 10 augustus verschijnt het daartoe strekkende Koninklijk Besluit met als voornaamste motivering, dat beide heerlijkheden thans aan één en dezelfde eigenaar behoren. De datum van ingang wordt door Gedeputeerde Staten nader vastgesteld op 1 januari 1834. Dus thans 160 jaar terug. Aldus komt een einde aan de zelfstandigheid van Groet waarvan de grenzen het gebied tussen de Hargerweg/ Hargerzeeweg en de Noorderweg omvatte Het duingebied grenzend aan Groet behoorde echter tot de gemeente Schoorl. Alleen aan het einde van de Slaperdijk, welke dijk loopt vanaf Hargen langs de Hargervaart, behoorde een gedeelte van de Hargerpolder tot de voormalige gemeente Groet. Op oude kaarten werd dit stuk dan ook de Groeter Ban genoemd. Dit is vermoedelijk al van oudsher zo, waarschijnlijk al voor de aanleg van deze Slaperdijk tussen 1526/1528. Het merkwaardige is dat juist op deze plek vroeger het "Kooghuis" heeft gestaan, een oude bezitting (waarschijnlijk een boerderij of versterkt huis) van de Egmondse Abdij. Waarom juist dit stuk dan onder de gemeente Groet viel en een ander bezit van de Egmondse Abdij "het Abtshuis" aan de Kleiweg te Camperduin tot Hargen (en Hargen behoorde op zijn beurt weer toe aan de gemeente Schoorl) is wel merkwaardig. Misschien komen wij ooit bij toeval wel een keer een zeer oude akte tegen, waar dit word verduidelijkt. Begin juli 1994 kreeg ik van het Australische Camperdown, waar ik sinds verleden jaar een briefwisseling mee heb, bericht dat hun gemeente eerdaags wordt samengevoegd met nog twee gemeenten tot één grote gemeente In augustus hadden ze daarom helaas hun laatste raadsvergadering van de gemeente Camperdown. Ze stellen het echter wel zeer op prijs, dat ondanks hun samenvoeging, ik het contact met de nieuw te vormen gemeente in de toekomst blijf voortzetten. Ze schreven: de gemeentenaam Camperdown verdwijnt wel, maar de plaats Camperdown blijft toch immers bestaan. Uiteraard zet ik de correspondentie met de nieuw te vormen gemeente voort. Beschrijving bij de afbeeldingen Wapen van Groet, Verleend op 20 februari 1816 door de Hoge Raad van Adel. De officiële omschrijving bij dit wapen geleverd luidde: Wapen van goud beladen met een staande leeuw van keel, verzeld en point van lambel van 3 pendants van lazuur. Rechthuisje van 1622. Het Groeter rechtshuisje waar oorspronkelijk het jaartal 1622 in smeetijzeren cijfers opstond. Kaart van 1730. De kaart van Jan Spruytenburgh en Hendrik de Leth (1730) is vaak herdrukt. Bronvermelding Rapporten der provinciale Commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noord-Holland, (comm. Ter Veen). Uitgave Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Deel I, Algemene beschouwingen (1949) Deel II. Voorstellen voor Noord-Kennemerland (1959). Met dank aan J. Lute te Egmond aan de Hoef voor het lenen van deze rapporten uit zijn uitgebreide bibliotheek. De Nederlandse Gemeenten uitgave VNG Den Haag. Bestuurlijke Vernieuwing Actueel; uitgave VNG Den Haag. Mr. J. H. Rombach De samenvoeging van de gemeente Groet en Schoorl. 1812-1834. Alkmaars Jaarboekje. 5e jaargang 1969. Mr J. H. Rombach Inventaris van de archieven van de families Van Foreest, Van Egmond van de Nijenburg, De Dieu, Fontein Verschuir en Van der Feen de Lille. Regionaal Archief Alkmaar 1992. Wil Janssen 150 jaar terug verloor de gemeente Groet haar zelfstandigheid. Duinstreek 22 december 1983. Met toestemming van de helaas te vroeg overleden heer J. H. Rombach heb ik uit bovenstaand Alkmaars Jaarboekje, in 1983 een samenvatting van zijn artikel voor de Duinstreek gemaakt. Met zijn raadzame op- en aanmerkingen was ik toen zeer verheugd. Wil Janssen, Camperduin. Deze dichtregels van Bilderdijk geven exact aan waarom het zo belangrijk is lering te trekken uit het verleden, dit toe te passen in ons huidig bestaan, en daarom een visie te hebben op wat nog komen gaat. Als u ook deze instelling hebt, als u belangstelling hebt voor geschiedenis - en in het bijzonder de geschiedenis van Schoorl, Groet en Camp - dan heeft u vast wel ergens een verhaal, of u beschikt over tijdschriften of foto's. Geef dat dan s.v.p. door aan de redactie van "Scoronlo": S. Leegwater, Hagedoornweg 90, Schoorl, tel. 2271. U doet uzelf, ons en vele anderen een plezier als deze verhalen en foto's gepubliceerd worden 6

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1994 | | pagina 8