Nieuwe Kustgemeente Voorzitter G. Fleers van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maakte op dinsdag 25 januari 1995 bekend dat, om de bestuurskracht van de gemeenten te versterken, deze gemeenten een minimale bevolkingsomvang van veertigduizend inwoners moeten tellen. Dit plan zou inhouden dat er slechts 6 van de 46 gemeenten boven het Noordzeekanaal, op dit moment, aan deze eis voldoen. Van deze veertig gemeenten zullen, na deze grootschalige operatie, er na herindeling nog maar 13 overblijven. Herindelingsplannen Heerlijkheid Groet Als gemeenten in de toekomst het door decentralisatie van rijkstaken steeds zwaarder wordende takenpakket volwaardig aan de burgers wil blijven aanbieden, dan zullen zij moeten beschikken over een organisatie van minimaal 200 ambtenaren. Om zo'n organisatie democratisch te kunnen blijven besturen zijn full time wethouders nodig. Thans kennen gemeenten onder de 18.000 inwoners part-time bestuurders. Kleine gemeenten ontkomen er niet aan om aan schaalvergroting te doen, hetzij door intensieve samenwerking, hetzij door vrijwillige of door het rijk opgelegde samenvoeging. Dit laatste betekent een enorme operatie Van de totaal 647 gemeenten in Nederland zijn er 426 met minder dan 18.000 inwoners (gegevens 1991). Na hevige protesten van vooral de kleine gemeenten heeft de VNG begin juni 1994 haar standpunt afgezwakt dat gemeenten tenminste 40.000 inwoners moeten tellen: als ondergrens wordt nu 18.000 (het aantal, waarbij op grond van de Gemeentewet full time wethouders kunnen worden benoemd) genoemd. Bergen (14.000), Egmond (12.000) en Schoorl (6.800) werken sinds enkele jaren samen in het zogenaamde BES-verband. Vanuit deze samenwerkingsrelatie ligt het voor de hand, dat de drie gemeenten in de toekomst één sterke kustgemeente (totaal zo'n 33.000 inwoners) zullen gaan vormen. De gemeente Egmond heeft zich over één BES-gemeente reeds positief in het openbaar uitgesproken. Bergen geeft primair de voorkeur aan de eigen zelfstandigheid, doch is grotendeels bereid constructief te praten over samenvoeging met Schoorl. Tenslotte: Schoorl heeft officieel nog geen standpunt bepaald, maar ziet een samenvoeging die verder reikt dan de Bergense Eeuwigelaan niet zitten. Vanuit de Schoorlse raadsfracties wordt momenteel contact gezocht met de Bergense collega's. Als deze gesprekken resultaat opleveren zullen de eerste officiële gesprekken over een mogelijke fusie worden gevoerd. Een volgende stap is onder andere het raadplegen van de burgers van beide gemeenten. Het lijkt er op, dat er een nieuwe gemeente Bergen-Schoorl zal ontstaan van zo'n 21.000 inwoners. Bij een ondergrens van 18.000 inwoners is dit even boven de nieuwe staatkundige norm. Opnieuw een "kleine gemeente". En Egmond Mogelijk werkend aan een nieuwe sterke kustgemeente dan samen met Castricum (totaal 35.000 inwoners). Een herindelingsplan, dat zich 160 jaar geleden voltrok was de indeling van de gemeente Groet bij de gemeente Schoorl. Tweemaal eerder kwam onze gemeente onder herindelingsplannen uit. In 1940 was er sprake van een eventuele samenvoeging van onze gemeente met de gemeente Bergen. De VWs van Groet-Camperduin, Schoorl en Bergen gaven op voorhand al een adresboek der gemeenten Bergen en Schoorl uit, waarin namen, adressen, beroepen en telefoonnummers van beide plaatsen genoemd werden. Een plan dat bij de meesten van ons nog wel bekend is was het herindelingsplan begin tachtiger jaren van Noord-Kennemerland, waarbij o.a. de werknaam "Duinkop" werd gebruikt voor het voorstel van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan Provinciale Staten om de gemeente Schoorl samen te voegen met de gemeente Bergen. Van dit voorstel werd gelukkig eind april 1982 afgezien door Gedeputeerde Saten van Noord-Holland, nadat alle statenfracties in de commissie Bestuurlijke Organisatie zich negatief ten opzichte van dit plan uitspraken. Van samenvoeging is het toen echter niet gekomen. Een samenvoeging die echter wel doorging voltrok zich 160 jaar geleden. Groet is vanouds in zijn rechtsgebied met het dorp Petten verenigd geweest, doch werd bij een handvest van Hertog Albrecht van Beieren op 16 mei 1401 daarvan afge scheiden. Het Groeter raadhuisje werd 200 jaar later gebouwd en dateert volgens de jaartalsteen van 1639, maar vroeger heeft het jaartal 1622 op de voorgevel van het gebouwtje gestaan. Op 17 november 1730 werd de ambachts heerlijkheid Groede, tot die tijd toe met de Grafelijkheid van Holland verenigd geweest, verkocht voor de som van f 6.000,- aan Dirk Trip, oud-schepen en kolonel der burgerij van Amsterdam. De heerlijkheid Schoorl was reeds in 1722 door de Staten van Holland verkocht aan Jan Adriaan van Egmond van de Nijenburg te Alkmaar. Tot Schoorl behoorde ook Camp, zodat Groet als het ware een gemeente in een gemeente vormde De ambachtsheerlijkheid werd in 1738 verkocht aan G. A. Baron van Adriani, resident van zijne keizerlijke Hoogheid 3

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1994 | | pagina 5