*r's:V| Zandèrf Hargen inmiddels was ingezakt, los gestoken met een scherpe z.g. hooigraaf en voor de koeien gegooid als voer. Verder zien we nog op de foto het boenrek waar het melkgerei, te weten emmer, témes en bussen, werden geboend en te drogen gelegd. Het heldere en lekkere water kwam uit de pomp naast het rek aan het begin van een greppel waar het duinwater zomaar sponntaan opborrelde en naar het Hargergat liep. Vlaanderen bracht de melk naar de weg te hoogte van De Bokkesprong, v/h café Klop, waarna het werd opgehaald ter verwerking in de Coöp. Melkfabriek 'De Goede Verwachting', waar zich thans de garage van Th. Meereboer bevindt. Verder had Vlaanderen een akker met fruitbomen en diverse groenten, aardappelen en aardbeien, waar wij er wel eens een paar van snoepten, stiekem. Ook zien we nog de palen staan waarlangs de bovengrondse stroomdraden liepen. Dit alles is zo'n kleine 50 jaar geleden. Als we dan met de foto nog eens 50 jaar teruggaan - zo rond 1900 - dan zien we een heel ander beeld. Het woonhuis met op de achtergrond een schuur, daar woonde de zandhaas van Zandmennerij Hargen. In de schuur werd het treintje gestald waar het witte zand mee naar de Hargervaart werd gebracht. Daarover zal in de toekomst meer worden gepubli ceerd in ons periodiek. Dan nog recht achter het huis van Vlaanderen zien we de z.g. 'Hartjesnol', die in 1937 in z'n geheel is afgegraven en vervoerd naar Amsterdam, waar het Rokin mee is gedempt, 27.000 m3. Verder is het nog erg kaal, geen begroeiing praktisch op de 'Paardehemel', ook het dennebosje van Vlaanderen is nog niet aangeplant. Bekijken we tenslotte nog de laatste foto van omstreeks 1950, dan zien we dat Vlaanderen met zijn tijd meeging en zelfs een klein kampeerterrein beheerde, waar zo'n 5 a 6 huisjes en/oi caravans stonden, zonder toilet e.d. Men deed het op een emmer en dat ging op Vlaanderen z'n groentetuin. Het WC-papier lag soms op de regels spinazie Eet smakelijk, dit is waar gebeurd, men gooide altijd de 'beer' over de tuin. Op de foto zien we de hooihopen waarover eerder werd gesproken. Op de achtergrond zien we nog de torenspits van het Groeter kerkje boven de bomen uitsteken. Mijn conclusie: rust en schoonheid der eeuwen in het Hargergat. H. J. Snip. Bron: Reg. Archief, Gem. Schoort, Mevr Jacobsz, Wil Janssen, Schoort in Architectuur Foto's: Collectie H. J. Snip. Archief en gem. Schoorl vermelden verschillende datum. 2

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1994 | | pagina 4