Het Hargergat en enkele bewoners SKfiSl Trijntje Zwaluw, geboren op 15 maart 1852 in Schoorl, huwde op 7 mei 1871 met Pieter Greeuw, geboren op 22 juni 1843, ook in Schoorl. Pieter was van beroep slagter en metselhouwer. Zij kregen 4 kinderen, waaronder Maartje, die op 2 januari 1873 werd geboren'). Vader Pieter Greeuw overleed op 7 april 1888 op 44-jarige leeftijd. Weduwe Trijntje Greeuw-Zwaluw huwt op 28 februari 1889 met de weduwnaar Hendrik Kuyper, die al 4 kinderen had. Samen krijgen ze nog 2 kinderen erbij. In 1902 koopt Hendrik het huisje Hargergat 3 en gaat met zijn gezin daar wonen. Hendrik is in 1846 geboren. Maartje Greeuw, inmiddels 19 jaar oud, ontmoet Jan Vlaanderen, die landbouwer van beroep is en in Nrd-Zd Schermer is geboren op 6 februari 1869. Zij trouwen in Schoorl op 14 september 1893. Later gaat het echtpaar in Maartjes ouderlijk huis wonen. Inmiddels hebben ze samen een dochter gekregen, ook Maartje genoemd, geboren op 7 augustus 1897 in Nrd-Zd Schermer, waar zij toen woonden. Dochter Maartje trouwt vervolgens in Schoorl met de heer Symon van Keulen, geboren in Broek in Waterland op 11 oktober 1895. Later is hij onderwijzer in Zaandam. Het huwelijk blijft kinderloos. Landbouwer Jan Vlaanderen overleed te Hargen op 7 maart 1955, zijn vrouw Maartje Greeuw op 22 april 1958. Beiden zijn begraven op de Algemene Begraafplaats aan de Molenweg, waar geen steen is geplaatst, alleen een betonpaaltje no. 642. Dochter Maartje Vlaanderen overleed in Schoorl op 7 juni 1980, Symon van Keulen op 24 maart 1941. In leven had Jan Vlaanderen een klein boerenbedrijfje in het huis, wat hij inmiddels had gekocht. Wat ik mij uit mijn kinderjaren herinner is een stel beminnelijke mensen. Wij kwamen uit school daar naartoe en mochten in de kamer aan tafel zitten. We kregen soms thee en een snoepje van mevr. Vlaanderen. We speelden en bouwden hutten in het dennebosje van Vlaanderen en zochten zwarte bramen in het bosje aan de rand van het Hargergat. Huis en dennebosje zijn thans eigendom van Jacob van Til. In het achterom op de foto uit 1946, waarop Vlaanderen staat te heinen, gekenmerkt door het kleine raamkozijntje rechts in de voorgevel stonden 's winters een 4-tal melkkoeien. We zien verder op de foto een al half afgestoken klamp hooi. Dit hooi werd op de akkers, die eertijds duinen waren, aan beide zijden van het Hargergat gewonnen. Vlaanderen huurde dit land. Als los hooi werd het op hopen of roken gebracht, waarna het op een klamp werd gereden en met riet, dat vers geschoren werd, afgedekt en met gaas, verzwaard met stenen tegen het wegwaaien, werd afgewerkt. In de winter werd het hooi, dat Camperduin bij het Hargergat

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1994 | | pagina 3