WÊ flSuriiii S Aan het eind van de Julianalaan, bij de kruising Bergen/ Schoorl aan Zee (dit is de weg van de Berekuil richting Bergen) het duin overgaand en in het verlengde richting Bergen lopend en aan deze grens rechts afslaand, staat een zelfde hardstenen paal als aan de Duinweg, nabij de Zandhoeve, maar nu echter eenvoudiger van uitvoering. De wapenschilden zijn namelijk onbewerkt gebleven, vermoedelijk een vorm van geldbesparing, aangezien zij op weinig toegankelijke plaatsen gesitueerd zijn. Vanaf bovenstaande paal aan het verlengde van de Julianalaan langs de grens richting Noordzee, tot aan het fietspad richting Bergen aan Zee/Schoorl aan Zee lopend, kom je diverse betonnen palen met romeinse cijfers tegen, welke cijfers ook op een oude wandelkaart staan vermeld. De grens verder afgaand (nu echter niet meer toegankelijk) richting zee, zijn ter afbakening van deze grens en op gelijke afstand van elkaar, stenen paaltjes te vinden waarvan de bovenzijde wit is gemaakt. Aan het eind hiervan, vlakbij de buitenste duinenrij, bevindt zich een obeliskvormige grenspaal, gelijk aan die welke aan de Duinweg staat. Op deze paal zijn echter alleen de wapenschildjes nog aanwezig. De wapens zelf zijn er vermoedelijk door het duinzand afgeschuurd. Deze paal heeft in de laatste wereldoorlog erg te lijden gehad van de hier plaats gehad hebbende beschietingen. «s V <tÊ&E mbhebbhbn Eind Julianalaan Schapenlaan, grens met Bergen Grens Schoorl/Zijpe Naast het rijwielpad, nabij het oorlogsmonument in Zijpersluis, bevond zich (tot begin 1992) een eenvoudig stenen paaltje met slechts de aanduiding Schoorl/Zijpe er op. Na de grenscorrectie met de Zijpe zou dit paaltje midden op de brug geplaatst moeten worden. De gemeente Schoorl heeft toen dit paaltje maar aan de binnenzijde van de Hondsbossche Zeewering, nabij de Leiweg en in de buurt van het strekdampaaltje 8 geplaatst. Een soortgelijk paaltje staat nabij paal 21 aan de buitenkant van de Hondsbossche Zeewering. (Hierop attent gemaakt door Henk Snip). Door de grenswijziging in 1990, waardoor de gehele Leipolder onder de gemeente Schoorl valt, staat dit paaltje niet meer op de juiste plek. De gemeente Schoorl gaat dit paaltje, met slechts de aanduiding Schoorl/Zijpe erop, verplaatsen naar de nieuwe scheiding, nabij het strekdampaaltje 8. De juiste grens aan deze Noordzeekant is hier erg belangrijk, denk maar eens aan calamiteiten voor de kust waardoor het voor diverse diensten erg belangrijk is te weten welke gemeente ze moeten inschakelen. 7

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1993 | | pagina 9