Grenspalen langs onze gemeentegrenzen Van oudsher is de behoefte aanwezig geweest om het grondgebied op duidelijke wijze aan te geven. Van het stedelijke of dorpse grondgebied tot het particuliere voor- of achtertuintje. Juridisch gezien is het altijd belangrijk geweest te weten wie het beheer over het betreffende grondbezit voert en hoe omvangrijk dit gebied is. Vóór de komst van het kadaster in de Franse tijd was dit namelijk vrijwel het enige herkenningspunt. Met de komst van het kadaster werd dit juridisch geregeld. In de loop der eeuwen heeft de vormgeving van de grenspalen een geheel eigen ontwikkeling ondergaan. Beschrijving van de duingrens in 1732 In het oud-archief van de gemeente Schoorl bevindt zich een grensbeschrijving van de duinen tussen Schoorl en Bergen in 1732. Hierin worden ten overstaan van graaf Willem van Nassau, vrijheer van Bergen en jonker Dirk van Egmond van de Nijenburg, heer van Schoorl en Camp, door Anthony de Lange, schout van Bergen en T. Vader, landmeter van Schoorl, acht houten palen beschreven die stonden vanaf de Heereweg op de hoek van de Banscheidingslaan bij Aagtdorp, tot op het strand. Rond 1770 zijn ze vervangen door Namense stenen palen. Van deze palen langs de noordgrens van Bergen staan er nog drie, waarvan zich er twee in de duinen bevinden. De derde paal staat aan de Duinweg, nabij de Zandhoeve. Op de gemeentegrens van Schoorl met de omliggende gemeenten komen de volgende palen voor: Grens Schoorl/Bergen Aan het begin van de Westgrasdijk, welke weg een verlengde is van de Tèugelaan richting Bergen, bevindt zich links van de weg, waar de Banscheidingssloot begint, een stenen grenspaaltje, waarop slechts de aanduiding Schoorl/ Bergen staat, aangegeven. Aan de Duinweg nabij de 'Zandhoeve bevindt zich een tweede grenspaal. Deze obeliskvormige staande natuurstenen grenspaal is van Namense steen en is vierkant van vorm, taps toelopend naar boven met een spitse beëindiging. Aan de Schoorlse kant is het wapen te zien van de familie Van Foreest, een ambachtsheer van Schoorl en Camp, met aan de Bergense kant het wapen van Nassau-Bergen. De wapens vormen met de grenspaal één geheel, hetgeen tevens mogelijk de reden is dat dit soort palen tapsvormig werden gemaakt. Zeereep, grens Bergen/Schoor! Duinweg, nabij "De Zandhoeve' 6

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1993 | | pagina 8