Grens Hondsbossche-/Pettemer Zeewering Daar, waar de Hondsbossche Zeewering in de Pettemer Zeewering overgaat, staat op het rijwielpad c.q. de werkweg van het Hoogheemraadschap nabij het dorp Petten, een obeliskvormige grenspaal met de aanduiding Hondsbosch/ Petten erop. Provinciale Monumenten Bovenstaande palen zijn in 1988 bij het vaststellen van de Provinciale Monumentenlijst over Schoorl door mij aan de Provincie doorgegeven. De volgende palen zijn hierna op deze lijst geplaatst: Dit paaltje stond bij het Monument Zijpersluis en nu bij de Hondsbossche Zeewering Paal aan Duinweg, nabij de Zandhoeve; Paal in Schoorls duingebied, in het verlengde van de Julianalaan richting Bergen; Paal in Schoorls duingebied, aan de zeereep; Paal tussen de Hondsbossche Zeewering en de Pettemer Zeewering te Petten. (Deze paal behoort echter tot de Zijpe, maar is voorlopig op de monumentenlijst van Schoorl geplaatst, omdat de Zijpe in 1988 nog geen Provinciale Monumentenlijst had). De motivatie van de Provincie luidt: De grenspalen zijn van cultuur-historische betekenis als elementen uit de geschiedenis van het openbaar bestuur/ van de waterhuishouding in Noord-Holland, in casu van de markering van de gemeentelijke territoria/ van het territorium van een hoogheemraadschap. Tot het monument behoort al hetgeen door bestemming of anderszins rechtens onroerend is. Verdwenen grenspaal In het tijdschrift "De Speelwagen" uit 1951 staat een artikel van Mr. J. Belonje over Grenspalen, waarin hij de volgende nu verdwenen grenspalen behandelde: "Ook het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en Duinen tot Petten, is tot een nauwkeurige afbakening van zijn territoir overgegaan. Op de gedrukte kaart van dat lichaam, vervaardigd door de ingenieur bij 's Rijks Waterstaat J. G. van Gent (1841) is onder het gehucht Camp aangeduid de oorspronkelijke standplaats van de in 1805 afgebroken kerk van Camp, zijnde gemarkeerd door een 'steenen paal'. Vóór de laatste oorlog bestond dit 8

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1993 | | pagina 10