mperaown, natuurlijk nu de rollen van vrije en gevangen bemanningsleden verwisseld werden. De Franse troepen waren zeer behulpzaam bij de redding van de vele bemanningsleden van de MONNIKENDAM. Camperdown in Australië In Nieuw-Zuid-Wales in het gebied Victoria van Australië bevindt zich een plaats met de naam Camperdown. Zou deze plaats soms vernoemd zijn naar deze zeeslag?. Inmiddels heb ik een brief verzonden naar deze gemeente met vele vragen, waar ik in een volgend periodiek antwoord op hoop te kunnen geven. Gift uit Schotland Een medewerker van het Regio-archief te Alkmaar maakte mij attent op een brief die bij het ordenen van het archief van de gemeente Schoorl over de periode 1930-1970 te voorschijn kwam. De inhoud van de brief luidde als volgt: "21 juli 1966 aan de Burgemeester van Kamperduin, bij Alkmaar. In de stad Dundee, Angus, Schotland, sprak ik (J. Roose, een Nederlandse bloemenimporteur) een van de ambtenaren van deze stad. Men heeft daar nog steeds enkele onderdelen van een schip, dat tijdens de slag bij Kamperduin door de Engelsen werd veroverd. Het skegbeeld bestond ook nog 3 jaar geleden (1963 dus), maar werd per ongeluk door iemand in brand gezet met een sigaret, zodat dit skegbeeld helaas verloren ging. Nu wil men in Schotland deze oude zaken terug geven, en nu wilde ik u vragen onder welke gemeente Kamperduin ressorteert, en of u eventueel officieel de bedoelde stukken in ontvangst wilt nemen om ze voortaan in Kamperduin te bewaren. In afwachting van uw gewaardeerd antwoord." Door de gemeente werd hierop geantwoord: "16 augustus 1966 Ten gevolge van mijn vacantie heeft de beantwoording van de bovenvermelde brief helaas enige vertraging ondervonden. Naar aanleiding van en onder dankzegging voor die brief moge ik u thans mededelen, dat de buurtschap Camperduin deel uitmaakt van de gemeente Schoorl. In dit verband moge ik u berichten, dat ik de door u bedoelde onderdelen gaarne zal ontvangen. De Burgemeester van Schoorl, J. H. Bergh." Of er verder meer contacten hierover met de gemeente Dundee zijn geweest is echter niet bekend. Navraag bij onze oud-burgemeester de heer Bergh leverde ook geen nieuwe informatie op. (Ik zou persoonlijk naar aanleiding van deze beantwoording ook niet erg gemotiveerd worden om weer contact met de gemeente Schoorl op te nemen, een beetje enthousiaster kan ook wel, alleen de laatste zin gaat over zijn vraag!). Door de gemeente Schoorl zullen nu echter nieuwe pogingen worden ondernomen om het contact met de gemeente Dundee te hervatten en indien bewaard de spullen alsnog naar Schoorl te laten komen. Kapitein Hinxt van de BESCHERMER begraven te Huisduinen In de zeeslag werd van kapitein Hinxt van de BESCHERMER z'n gehele linkerarm en een vinger van de rechterhand afgeschoten en liep hij een flinke wond aan zijn linkerdij op. Door hevige pijn zag hij zich genoodzaakt om het bevel aan zijn le Officier over te dragen. Kapitein Hinxt is 9 dagen later aan z'n verwondingen overleden en werd op 23 oktober 1797 begraven op de begraafplaats van Huisduinen. Op de nu nog aanwezige grafsteen staat de volgende tekst: D.E.HINXT7KAPITTER ZEE/ BIJ DE BAT:REPUBL7 OVERL.20 OCT:1797/ AAN WONDEN IN DE SLAG BY/ KAMPERDUIN/11 OCT.BEKOMEN./ Wil Janssen Bron: - Archief gemeente Schoorl, aanwezig in het Regio-Archief Alkmaar. - D'Vrijheid, Geschiedenis van een vlaggeschip 1781-1797, door G. D. Bom. Amsterdam 1897. - Sir Oliver Millar, Surveyor of the Queen's Pictures, Later Georgian Pictures in the collection of her majesty the Queen Phaidaon 1969. - Woensdag 11 October 1797. Marineblad llejrg 1896-1897. Den Helder 1897. - Genealogische en heraldische gedenkwaardigheden in en uit kerken der provincie Noord- Holland, beschreven door Mr. P. C. Bloys van Treslong Prins en Mr. J. Belonje Deel V Santpoort tot Wormer b!z. 281. N.V. A Het Australische Camperduin ligt evenals het onze Oosthoek's Uiig. Mij. Utrecht tegen "Duinen" aan. 1931. .GREETINGS FROM 3

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1992 | | pagina 4