Zeeslag bij Camperduin na 195 jaar weer volop in de belangstelling Over deze zeeslag, welke in 1797 plaats vond, is in het verleden al veel geschreven. Dit getuige de vele fotokopieën van schilderijen en artikelen welke ik over deze slag bezit. Verder dan deze beschreven historische feiten kwam ik echter niet, tot een paar maanden terug. Van hetgeen daaruit voortkwam wil ik u graag deelgenoot maken. Schilderij geveild Een bedrijf uit het zuidwesten van het land vroeg mij onlangs of ik iets meer over deze zeeslag bij Camperduin afwist. Ze hadden al. op een veiling van een failliet café-restaurant in Zeeland een schilderij op de kop getikt. Het schilderij toont ons de episode waarin de Nederlandse (Bataafse) vloot onder bevel van vice-admiraal Jan Willem de Winter en de Britse vloot onder vice-admiraal Adam Duncan, elkaar beschoten gedurende de zeeslag welke op woensdag 11 oktober 1797 voor de Noordhollandse kust tussen Egmond en Camperduin plaats vond. Het betrof hier de grootste vloot die de Nederlanden sedert jaren hadden bijeengebracht t.w. zestien linieschepen, drie fregatten, twee korvetten, vier brikken en één adviesjacht. Zij kwam hier in gevecht met een Britse vloot. Voor het verdere verloop van deze zeeslag, waarbij aan beide zijden het aantal doden en gewonden groot was, verwijs ik u naar het artikel van Alphons Leijsen in ons blad nr. 3 van januari 1991, blz. 10 t/m 12. Dit schilderij, dat ik onlangs heb mogen bezichtigen, meet 1.20 m bij 1.20 m. Aan de initialen op het schilderij valt slechtsLou.... te ontlenen en Camperduin 1797. Nog niet bekend is of het een origineel schilderij uit die tijd betreft dan wel of het van een bestaande afbeelding is nageschilderd. Volgens de laatste gegevens zou er vanuit Engeland een bod van 45.000 gulden op dit werkelijk prachtige schilderij zijn uitgebracht. Ik hoop dat het schilderij niet naar Engeland verdwijnt, maar door een instelling in Nederland zal worden aangekocht. Het liefst zag ik het over een paar jaar nog in ons nieuwe gemeentehuis aan de Evendijk hangen. Maar dat zal wel nooit te realiseren zijn. Engels Paleis In het Engelse paleis Buckingham Palace hangen ook twee grote schilderijen (92 bij 122 cm), welke herinneren aan deze slag en wel van de Engelse hofzeeschilder J. T. Serres (1798) voorstellende het begin en het eind van de actie. Resten gezonken linieschip DELFT gevonden Slechts een week later (toeval!) nadat ik over het schilderij werd benaderd, belde een heer uit Den Haag me op met de mededeling dat er resten van het gezonken linieschip de DELFT, welke deel uitmaakte van de vloot bij de zeeslag van Camperduin, zijn terug gevonden. Deze foto toont het schilderij waarop de zeeslag bij Camperduin tussen de Bataafse en Engelse vloot is weergegeven. Het is in 1797 geschilderd, doch de initialen van de schilder zijn niet te ontcijferen. Alleen de letters Lou zijn te lezen. Mochten lezers van Scoronlo de schilder kunnen thuisbrengen, dan graag hierover een berichtje naar Wil Janssen. 1

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1992 | | pagina 2