Schoorlse kerk vroeger moeilijk te verwarmen Voorzang bij carbidlicht Nu de Schoorlse kerk wordt gerestaureerd en er daardoor ongewild toch weer wat van het echte oude verdwijnt, is het leuk te weten hoe men in vroeger jaren kerkte. Uit de mond van de heer Jan Maijer van de Heereweg tekenden wij het volgende hierover op. Zo rond de twintiger jaren was zijn grootvader, Jan Zwakman, koster van de kerk. Dat betekende dat hij in de wintermaanden voor stoven zorgde Dat waren bloem potten waarin "gloei" lag, zodat men zich er aan kon warmen. De kerk liet zich moeilijk verwarmen. Er stond halverwege, ongeveer op de plek waar de kroonluchter hangt, een kachel die 's zaterdags tegen de avond ging branden. Op zondagmorgen vroeg, na het melken van zijn koe, ging koster Zwakman dan alweer naar de kerk om de kachel flink op te stoken, maar warm werd het niet. Jan Zwakman zorgde met zijn vrouw ook voor het avondmaalsbrood. Er werden dan van tevoren twee melkbroden in bbkjes gesneden. Het overschot nam de koster - het waren toen best moeilijke tijden - mee naar huis. Daar maakte zijn vrouw er 'sop' van. De brood- blokjes gingen in warme melk met suiker en werden zo gegeten. Het was sappelen geblazen en daarom vergaarde de koster na de dienst ook de as uit de kachel, die hij zeefde Wat hem nog opnieuw brandbaar leek mengde hij met klei en stro en maakte er kogels van, die in de kosterswoning werden verstookt. Overigens was Jan Zwakman een begaafd mens. Hij kon rijmen als de beste en zorgde voor ontroerende gedichten die aa. tijdens begrafenissen werden voorgelezen. Ook was hij voorzanger in de Hervormde Gemeente. De heer Jan Maijer beschikt over een fotootje, waarop zijn grootvader als voorzanger staat afgebeeld. Daarop ziet men ook het fraaie koorhek, dat helaas uit de kerk verdwenen is. Dankzij gaslicht dat uit carbid gewonnen werd, kon men in de kerk bij duisternis zangboek en bijbel lezen. G. M. Kramer. 6

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1992 | | pagina 8