geschiedenis. In aanvang ging het hier om pension Zwak man plus het kruidenierszaakje van dezelfde eigenaar. Het was Jan Pranger die er oa. een lampenwinkel had. Toen die het voor gezien hield, werd in de woonkamer van het huis de Nutsspaarbank gevestigd. Daarachter was een platenzaak, daarachter een spijkerbroekenwinkel. Deze laatste werd opgeheven en maakte plaats voor een wolwinkel. Uiteindelijk kwamen "Sunny Fashion' en het kunstwinkeltje 'De Bij' erin. En dit alles had de grootvader van onze verteller - de heer Maijer - die met zijn pension begon, vooraf niet kunnen bedenken. Het pand dateert uit 1925. Maar we gaan verder met onze rondwandeling en komen bij restaurant Roos terecht, dat vroeger het café van Jan Beeldman, de vader van groenteman Piet, was. Piet deed het geheel over aan Nico Schuyt. Een leuke bijkomstigheid is, dat men op deze plek de groente 'schorseneren' veilde. De schorseneren werden naar Frankrijk uitgevoerd. Viswinkel-restaurant Lammers was oorspronkelijk de broodbakkerij van Hoogvorst. Hoogvorst deed zijn nering over aan De Graaf, een broodbakker. Diens zoon Klaas verkocht later ook banket. Het was de vader van Gerard Lammers die er zijn viswinkel in onderbracht. Overigens is volgens de heer Maijer de oude bakkerij nog steeds te vinden. Op de plek van 'De Kastanjeboom' vond je het fietsen - winkeltje van Meijer. Fietsreparatie, verkoop van carbid en petroleum enz. Meijer vertrok, er kwam een snackbar en later dus 'De Kastanjeboom'. Modezaak Koom werd voorafgegaan door de kruidenierswinkel van De Wijs en Broers. Dus toen niet B&W in Schoorl, maar W&B. De huidige opticienzaak is de vroegere ijzerwinkel van Theo Knijnsberg, later die van Ret Meijer en nog later die van Breen. Tenslotte 'De Betue'. Het is Cor ter Burg geweest die deze banketbakkerszaak begon en er later nog lang naast heeft gewoond. Wc zijn aan het einde van onze wandeling anno jaren twintig gekomen. Onder leiding van postbode Mayer een hele excursie, waarvan we in hotel 'De Roode Leeuw" gaan uitblazen. Toen in handen van Tijmen Timmerman. 'De Roode Leeuw' was hèt hotel van ons dorp. Er was een danszaal, een toneelzaal, werd er gejaagd dan kwamen de jagers hier bijeen. De schoolfeesten vonden er in plaats, kortom in 'De Roode Leeuw' kon men terecht. Je kon er een 'Spijker' automobiel of een heuse 'Cadillac' huren, evenals een begrafeniskoets. Deze werd ingezet door 'De laatste Eer'. Contributie 3 cent. Maar kom, we stappen op. Buiten horen we muziek. Er komen schoolkinderen aanmarcheren, aangevoerd door de boot van Alkmaar. Ze zullen hier hun glaasje 'feest' hebben. De limonade staat klaar en het speeituintje wacht. Zo was het dus. Schoorls centrum ontstaan en uitgebouwd door neringdoenden van toen en de zakenmensen van nu. Van postbesteller Jan Maijer op weg naar de schrijf machine, zie ik 'het gat van Schoorl'. Ik ben benieuwd wat het zal worden. G. M. Kramer. Noot: Ofschoon de heer Maijer een goed geheugen heeft, is het best mogelijk dat hij een steekje heeft laten vallen. Hiervoor bij voorbaat excuses. Kr. 6

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1992 | | pagina 7