Een rondwandeling door Schoorls centrum in de twintiger jaren Nu de sier- en herbestrating van Schoorls centrum voltooid is, heeft het aanzien daarvan weer een ander uiterlijk gekregen. Duikt men in de jongste geschiedenis van het dorp, dan blijkt dat het zakencentrum eigenlijk voortdurend aan verandering onderhevig is geweest. De man die daar nog veel over weet is de heer Jan Maijer van de Heereweg. Veertig jaar heeft hij als postbesteller door het dorp gelopen en gefietst. Namen van al overleden dorpsbewoners en huisnummers staan hem nog steeds stevig in het geheugen gegrift. Loopt hij vandaag de dag door het centrum, dan ziet hij in gedachten achter de huidige winkelpuien de gevels van vroegere winkeltjes en bedrijfjes en het is interessant hem hierover te horen vertellen. Met hem maakten we vanaf Aagtdorp een wandeling naar en door Schoorls zakencentrum zo rond de dertiger jaren. Café De Paddestoel bestond toen uit een pand waarin zowel een café, alsook een kruidenierszaakje was gevestigd. De familie Houter dreef beide en had bovendien 's zomers pensiongasten. Op de plek waar nu hotel Merlet staat was vroeger de melksalon en gebakswinkel van mevrouw Modder. De zaak van Netty Evers behoorde aan de familie Slot. Nantje en Dirk Slot begonnen de kappers- en sigarenwinkel, die later door Marius Slot en zijn vrouw is voortgezet, zij het dat Marius de kapperszaak later afstootte. Evenals hij was zijn vader kapper en zorgden de vrouwen voor de sigarenwinkel. Het huis heette destijds "De Olm" en, zoals zovelen in Schoorl, had ook de familie Slot 's zomers gasten. Slager Jaap Kuiper nam zijn zaak over van slager Ott. Overigens zijn de panden in de loop der jaren vrijwel allemaal wat verbouwd, gemoderniseerd erjof uitgebreid. Schoorl was niet rijk. De kleine tuinders verbouwden aa. Oost-Indische kers, aardbeien en schorseneren, een soort asperges. Waar nu de modezaak "Fbraguay" is gevestigd, was vroeger de dorpsschool. Toen de school werd afgebroken bleef het voorhuis staan en daarin vestigde De Boer zijn rietwinkel. De Boer vlocht zijn manden ed. zelf. Na De Boer kwam de Spar in het pand en vervolgens werd het een fietsenzaak. De weduwe Duin dreef met haar twee dochters in het pand waar nu Breen is gevestigd een kruide nierszaak. Maarten van Tèulingen was de bediende en nam later de zaak van de weduwe over. Die verkocht de zaak op zijn beurt aan Manooy. Nadien bracht Hoos zijn Doe- het-zelf zaak in het pand onder. Supermarkt De Boer zetelt eigenlijk in twee oude woningen met een stal. Adam Selhorst had in de stal in het voorjaar kuipen met witkalk staan. De boeren kochten die witkalk, als de koeien het land opgingen, om hun stallen te witten. Selhorst verkocht ook specie en dat soort bouwmateriaal. Na Selhorst bracht Piet Beeldman zijn groentezaak in deze panden onder. Piet Beeldman was een oom van de huidige bankdirecteur Jan Beeldman, die ook nog in de groente zaak heeft gestaan. Beeldman er uit, B&W er in, en nu dus De Boer. Hebben we het over bakkerij De Jong, dan praten we ook alweer over drie geslachten. Siemen de Jong, de vader van Dirk, nam de zaak over van bakker v. d. Wal. Inmiddels zit nu Gerrit de Jong, een kleinzoon van Siemen, in het bedrijf. Manufacturen Kan men nu de mooiste bloemen bij "Eurofloor" kopen, vroeger was er een manufacturenzaak. In deze winkel van Piet Hagen kon men ook terecht voor vloerbedekking, zoals zeil en za Het was Piet Ens die de plaats van Piet Hagen in kwam nemen. Piet Ens was zetbaas voor Arie Nieuwland, die toen een zaak in Schoorldam had. Ja, en wie ziet in het pand van de firma Leysen nu nog een woonhuis met smederij? Deze smidse was van Jaap de Jong. Later nam de oude Leysen de smederij over en Hannes Mulder als knecht in dienst. Maar Leysen ging ook winkelen. Hij verkocht kachels en dat soort zaken. Jaap de jong zag toen met Bas Glas en Jan de Ridder brood in een door hen opgezette busdienst. Cor Hopman was de monteur. Kapperszaak Het was Arie Bekker die het huidige pand met kapperszaak en de sigarenwinkel liet optrekken. Inmiddels heeft Gerrit onlangs de gevel ook weer een wat moderner aanzien gegeven. Stapt men nu de zaak van Arie Nieuwland binnen, dan vindt men er niets meer in terug van de vroegere timmermanswerkplaats van Reier van Essen. Voordat Arie Bekker begon liet Lijnbach, die de werkplaats van Van Essen had gekocht, een kapperszaak inrichten, terwijl Piet Hagen zijn manufacturenzaak er mede in onderbracht. Maar het bruisende Schoorlse zakenleven uit die jaren houdt hier niet op, want uit Bergen kwam Voorberg, die de woning van de familie Strikker kocht en er een schoenenzaak van maakte En wat te denken van drogisterij Stoop? Op zich al een verhaal. In die vroegere jaren omvatte het huidige pand een drogisterij annex schildersbenodigdheden van Cor de Leeuw en een melkwinkel van Gutter v. d. Plas. Deze melkwinkel werd later overgenomen door Joop de Hart, die de zaak doorverkocht aan Jan Wardenaar, die naast melk ook vleeswaren aan de man bracht. Onze bekende Piet Timmer, nu een gewaardeerde kracht op de groente afdeling van supermarkt De Boer, bracht toen de melk rond. Later nam Wardenaar ook de drogisterij van Cor de Leeuw over. Het was Meedendorp die in een aanvankelijke woning zijn bloemenwinkel onderbracht. Later verkocht hij ook zijn eigen en andere Kunst. De bloemen gingen later naar Anneke Singor en de Kunst kwam in handen van Verhagen. Er kwam brand en nu kan men er boutique "Caprice" vinden. Jan Meedendorp was eigenlijk een Groetenaar, die via ruiling aan het pand was gekomen. Het ontstaan van "Sunny Fashion* heeft ook alweer een 5

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1992 | | pagina 6