GEZICHT OP GROET 4* Duintuinen in de nabijheid van het Groeter Kerkje. Zichtbaar op de foto is ook het Groeter raadhuisje, dat het kleinste van Nederland is. had men dan vervangend werk in de vorm van het aanleggen van duinpaden of het plukken van denneappels. Met het kruien van zand voor de paden kon men f 14,30 per week verdienen. Dat was meer dan het plantwerk opbracht. De arbeiders die niet aan de paden werkten stortten de door hen geplukte denneappels in een schuur. Die stond achter de r.k. kerk. Hadden de denneappels in de droge schuur hun zaad laten vallen, dan werden ze er uit gehaald. Het zaad werd verzameld en op een kwekerij gezaaid. De plaats van deze kwekerij is die van de huidige camping "Carpe Diem". Naamgeving De oorspronkelijke duinpaden, door dorpsbewoners en duinplanters dus ingelopen, hadden ook allemaal een naam. Deze namen ontstonden spontaan en werden door de dorpsbewoners bedacht. Meestal waren ze ontleend aan de aanwezige vegetatie of dieren. Zo kende men de muizenweg, het hazenpad, de sternweg, de meeuwenrand, de bramenweg, de zeedistelweg, het wilgenpad, het duindistelpad en het eikelpad. Ook werden wegen en paden naar bepaalde situaties of personen vernoemd. Zo had men het uitkijkpad, de nokweg, het torenpad, de Staringweg enz. Maar ook kende men het douanepad, de jachtweg en het jutterspad. Leuk is de naam "Gouden tientjeskuil". In deze kuil, die tamelijk diep was, werd namelijk eens een gouden tientje gevonden. De vinder of vindster moet in die dagen ineens schatrijk zijn geweest. Een "bemiddeld" iemand tussen de meer dan zeventig man die tegen een uurloon van 12,5 cent in die cisisjaren den na den - en het ging volgens overlevering om duizenden, sommigen spreken zelfs van miljoenen - handmatig inplantten. Een hels karwei. Alleen al tegenover deze mensen hebben wij de morele plicht ons duinterrein in goede staat te houden. Er gezamenlijk voor te zorgen dat het geen cross - terrein, racefietscircuit of vuinisbelt wordt, of in vlammen opgaat. H. J. Snip (wordt vervolgd) Bron o.a. Gerrit Datenberg f Kaart VVV gids 1930 Foto's Collectie H. Snip 4

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1992 | | pagina 5