Op de voorgrond Arie Snip met in zijn hand een z.g. "Bats", een speciale grote zandschop. raam. Aan de achterkant eveneens een venster. In deze hutten stond meestal een lange houten tafel met aan weerskanten een houten bank. De planters kwamen soms lopend uit Koedijk en Sint Pancras naar het werk in de Schoorlse duinen. Een hard bestaan. Het karig broodbeleg van deze arbeiders bestond vaak uit gezouten andijvie of sperziebonen, groenten die men zelf op een eigen tuin verbouwde Zandmennerij Er werd toen nog meer gesjouwd en gezwoegd in onze duinen. Bepaald ook anders dan door de huidige welvaartsmens, die al joggend door het duingebied gaat, op de racefiets tracht wat vet kwijt te raken, of gezeten op de mountainbike er niet tegenop ziet om zelfs langs niet gebaande wegen te gaan, hetgeen de duinen nu niet bepaald ten goede komt. De mensen die destijds in de 'Zandmennerij* de lorries vol met zand moesten scheppen, hadden het niet nodig aan conditietraining te doen. Zij schepten het zand met een 'bats', een speciale, grote zandschop. Zwaar werk. Het witte duinzand werd onder andere gebruikt om er kalkzandstenen van te vervaardigen in de steenfabriek te Schoorldam. Het zand werd ook naar Engeland ge ëxporteerd waar men er glas van fabriceerde De kwaliteit hiervan was echter niet erg hoog. Arie Snip was een van de mensen die in de zandafgraving hun brood verdienden. Zat het dagelijks werk erop, dan liep Arie met een mand op zijn rug naar het strand en sprokkelde hij daar brandhout, dat toen nog in overvloed 2 aanwezig was. Genoeg voor iedereen, want het inwonertal van het dorp was laag. Duintuinen Evenals de arbeiders die de beplanting hebben aan gebracht, hadden ook de inwoners van Groet een stukje eigen tuin. In dit geval het duin. Deze tuinen lagen ter hoogte van het ijswinkeltje van de familie De Klerk en de woning van de familie Timmerman. Let men goed op, dan kan men de omranding van deze duintuinen in het betreffende gebied nog waarnemen. Leendert Kok heeft tot 1950 zon duintuin als laatste bewerkt. Deze tuin lag in de voormalige 'Zandmennerij*. Op dit terrein lopen zo nu en dan schapen. Het betreft hier de 'Pirolavallei'. Dr. Staring Al in 1865 werd er, hoewel dit in de dertiger jaren veel omvangrijker werd aangepakt, met het beplanten van de duinen begonnen. Dit in opdracht van de toenmalige landsregering. Onder leiding van dr. Staring, een landbouwkundige, werden Franse zeedennen geplant, waarvan er nog enkele zijn. Daarnaast heeft men ook Oostenrijkse en grove dennen gezet. Winterdag De planters in de dertiger jaren werkten ook s winters. Vroor het, dan kon men niet planten omdat anders de wortels van het jonge pootgoed zouden bevriezen. Daarom

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1992 | | pagina 3