Over naamgeving, aanleg en broodwinning in het Schoorlse duingebied Wie zich nu in het prachtige duingebied van Schoorl en Groet bevindt, kan zich nauwelijks voorstellen hoe dat er rond de dertiger jaren bijlag. Nu goed aangelegde paden door en langs een bebossing die vanuit een visie op landschapsarchitectuur wordt onderhouden en aangelegd. Toen grotendeels een in feite kaal terrein, waardoor paden en paadjes liepen die door de bewoners van Schoorl en de in de duinen werkzame arbeiders waren uitgelopen. Toch had het duinterrein van toen ook zeker zijn bekoring en bekijkt men nu de oude ansichtkaarten, dan ontkomt men bijna niet aan het verlangen de tijd even te kunnen terugdraaien. Onze dorpsbewoners herinneren zich die tijd nog wel en van hen kan men dan ook de verhalen horen. Zij weten nog de namen van de talrijke duinpaden en van overlevering zelfs nog gebeurtenissen die veel langer geleden op de duinen betrekking hadden. Zo begroeven de Fransen, die in 1799 slag tegen de Engelse en Russische invallers leverden, hun dode paarden aan de voet van de duinen die men nu nog de "Raardenhemel" noemt en waarop nu een uitkijkpost is gemaakt. Op oude kaarten treft men ook nog het "Franse haventje" aan. Op die plaats zouden de Fransen een kampement hebben gehad. Duinpaden die vroeger bestonden en door dorpsbewoners werden gebruikt om het strand te bereiken, zijn later afgesloten, begroeid en niet meer terug te vinden. Het Schoorlse strand was in die tijd alleen lopend te bereiken. Wel kon men via Camperduin bijvoorbeeld met paard en wagen naar zee. Bredere paden zijn ontstaan door het vervoer van plantgoed met paard en kar. Op plaatsen waar nu de speelweide is en de manege "Fbelenburgh", had men kwekerijen waar vandaan de jonge aanplant naar het duin werd vervoerd. Ook waren er enkele proefkwekerijen aangelegd. Onder andere in 1912 een kwekerij met een oppervlakte van 7500 m2 voor bosplantsoenen, fn de eerste wereldoorlog werden hier haver en tuinbonen verbouwd. De resultaten waren slecht en in 1923 is men met deze tuinbouw gestopt. Het gaat om het gebied net ten noorden van het gegraven grote duinmeer. Heide hutjes Op verschillende plaatsen in de duinen waren onder komens gebouwd waarin de boomplanters bivakkeerden, onder andere in de zogenaamde "Ijalkshoek" en op de "Berkenstoof", namen die nu nog nauwelijks iets zeggen. Die plantershutten waren met plaggen opgebouwd, terwijl het dak uit een constructie van kippegaas en dennetakken bestond. Asfaltpapier diende om het geheel waterdicht te houden. Aan de voorkant van de hut was een deur met een

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1992 | | pagina 2