Duizelt het u al ten rcnivoering vervangen door een stalen hoep, nadat het wiel eerst zuiver rond was geschaafd. De vangstuk ken werden gedemonteerd en in de werkplaats vervol gens zuiver rond gezaagd. Dan werd het bovcnwiel en bonkelaar op bovenas en koningspil gemonteerd en werd een nieuwe pal aangebracht. Tevens werden de stut, de rijklamp met rust en de lende stut plus vang- geleidingcn vernieuwd. De koningspil werd weer zui ver in het midden van de molen gebracht. De ballastbak op de vangbalk en het sabelijzer werden vernieuwd. Van alle zolders zijn de vloeren en luiken vernieuwd, de betonvloer op de begane grond werd vervangen door een grenen balklaag met daarover een grenen vloer, dit alles genageld met origineel gesmede nagels. De drie buitendeuren zijn vernieuwd, 12 kruipalen vervangen door azobé palen. Aan de buitenroede werden hekwerk, borden, kluften en de twee lange schoren vernieuwd. Onder alle opleggingen in het mctselwck van vloerbal ken en koninsbalk zijn z.g. sleutelstukken aangebracht. Om de legger van koppel blauwe stenen is een iepen houten ringhout gemaakt. Behalve de windas is het gehele luiwerk inclusief luiwiel vernieuwd. Een geheel nieuw ronsel - vanwege een juister overbrenging twee staven groter dan het oude - werd gemaakt. Geleverd werden 83 kammen voor het spoorwiel en een partij op maat gezaagd hout om de twee koppels stenen af te bouwen, voor kuipen, lichtwerk, grote karen enz. (levering 15-7-78). Hiermee is de lijst nog niet volledig, echter omwille van de leesbaarheid heb ik hem ingekort. Ook de molenaar bijgestaan door vrijwilligers verricht ten nog werkzaamheden; begonnen werd 8-10-77 en 19-8-79 werd er geëindigd, inmiddels werd wel thuis gegeten, geslapen en eigen werkzaamheden verricht, dit voor degenen die mochten denken dat men onaf gebroken aanwezig is geweest. Gesloopt werden: vloerenhout van alle zolders, beton vloer, gemetselde fundering onder de steenzolder. Deze stenen werden afgebikt en later weer gebruikt. Het zand t.h.v. de bestaande begane grond werd uitge graven zodat onder in de molen een manshoge kelder is ontstaan. Hierna werd een betonplaat voor de nieuwe fundering van de steenzolder gestort waarop twee poeren wer den gemetseld. De twee koppels stenen werden op de steenzolder gehesen om de vloer te kunnen vernieuwen. De vloer van de nieuwe kelder werd met plastic bekleed en vervolgens met klinkers bestraal, als middelpunt werd een oude molensteen gebruikt, een andere molensteen werd als stoep voor de oostdeur gelegd. Verder werd er elekriciteit aangelegd. Alle hout werd met wormbestrijdingsmiddel behan deld, en er werd een wielkooi om de bovenbonkelaar gemaakt en in hel bovenwie! werden stutten geplaatst en de roeden werden afgekrapt en geteerd. Om van de steenzolder in de kelder te komen werden vier trapjes met hekwerk en tussenbordes gemaakt. Voor de steenkraan werden nieuwe beugels en een schroef vervaardigd en in de verf gezet. Inmiddels werden door molcnmakcrij Saendijck in november '80 in de werkplaats de voorbereidingen getroffen om op 43-2-'81 de 2e fase van wat inmiddels tol een volwassen restauratie was uitgegroeid, van start te kunnen laten gaan. Drie lassen van de voeghouten zijn losgehaald opge vuld en opnieuw bevestigd, de lange spruit is hierop beter bevestigd, nadat eerst de rotte stukken werden uitgehakt en opgevulden de bovenzijde werd met ruberroid bekleed. De achterbalken het achterkeuve- lens zijn geheel vernieuwd en er werd een nieuw broeksluk tussen pen- en achterbalk aangebracht. Vernieuwd werden ook twee kuipstukken, de vang- stok, de korte schoren, het kruirad, twee stortkaren voor graan; 77 azijnhouten kammen in het bovcnwiel en 38 voor de bovenbonkelaar. Bovendien werd een nieuw koppel 16derkunststcnen geleverd zodat er in de toekomst tarwe gemalen zou kunnen worden. Deze opsomming zou ik met gemak nog tweemaal zo lang kunnen maken. Immers per 12-1 -*80 startte de molenaar zelf, geassisteerd door vrijwillige molenaar Cor Boutkan uit den Helder, zijn restauratieprogram ma. N.l. het maken van nieuwe kuipen om de beide kop pels stenen, met karen, schuddebakken en afstclwerk. De meehnolen omstreeks 1965 7

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1992 | | pagina 8