Onderhoud van de molen De ingesclenen sal hij Moolenaar sender onderscheijt, goct ende bequaam Meel moeten maaien en dat voor soodanig loon als hier vooren is gepseciOceerl. Sal omtrent liet maaien den Moolenaar hem getrou welijk moeten gedragen omtrent het schiften en sche- ijden van het Meel, hem wel bevestigende ieder het sijne tcgeven. Sal ook gehouden sijn ten sijncn coslen de Mooie eens 't jaar te teeren, dog de teer sal tot eht Dorpslas- len koomen. Voorts sal de Moolenaar voor sijn eijgen rekening hel Zeijl, Treijl en touwwerk tot de Mooie behoorende selfs moeten bekostigen en onderhouden mitsgaders ook de öly en reuzel tot de voorz molen bcnodigt. Sal voorts gehouden sijn alle goede tocsigt over de voorz. Mooie te ouden, ook bij storm en buiig weer, deselve in de wint kruijen, mitsgaders niet maaiende, altijt een slok in het Radt te houden ten eijnde men bij onverwagt toeval alle schaaden soeken voor te kommen en sulks den Moolenaar naarlatende en de Mooie schade lijdende, sal ehtselve aan sijn persoon en Goederen werden verhaalt. Wijders soo houden de verhuurders aan haar de magt ingevalle den Moolenaar hem niet wel quant te gou- verneren 't zij met dronken drinken of anders. Soo als een eerlijk mans pligt is medebrengende en bent niet en dragen, soo sulks behoorende zij dat als dan de schuur van deselve Moolen met of bij de tijt op en af sal sijn. Op welke hiervoore gemelle Generaal Reglement en Conditiën, Burgemeestercn van Schoorl en Camp ten overstaan van Schout en Regenten aldaar, de Nieuwe gemaakte Stcenc Meelntoole tot Schoorl voor de eerste Reijs hebben verhuurt aan eene Cornelis Spier dijk en dat voor den tijt van een jaar en agt maanden ingaande met den eersten September 17° twee en seventig en eijndigende met den laatsten April 17° vier en seventig, en dat jaarlijks voor de somma van twee honden en twintig Gulden, te betaalen alle half Jaaren, de geregte Vi part in Avant, endat in der verbant van des huurdes persoon en goederen, als na regten. Ik ondcrschrcve Cornelis Spierdijk, verklaar bij des mijne ondertekeninge, de nieuw gemaakte Sleene Meelntoole tot Schoorl op soodanige Conditiën en voor soodanige somrne als hiervoore staat vermeit van Burgemeesteren van Schoorl en Camp, voor den tijt van een Jaar en agt maanden, in huur te hebben aangenomen. Actum Schoorl den 29 November 17° twee en seventig Cornelis Spierdijk De moeite en kosten die men zich destijds heeft ge troost om een molen te bouwen zoals de onze, geeft voldoende weer welk een belang kleine gemeenschap pen als Schoorl en Camp en het dorp Groet toen hadden bij een dergelijk maalwerktuig. De eerste had 5/6, de laatste 1/6 gedeelte in eigendom. Nu wil ik nader ingaan op de bchoudsaspectcn van de molen en wie daarbij een rol hebben gespeeld. Op 11 april 1935 verscheen in de Duinstreek een alarmerend artikel over de dreigende ondergang van Overhandiging van de sleutel aan burgemeester van Fridagli 5

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1992 | | pagina 6