Schoort De oude rr.eelmolen Reglement Aldus gehoort, gerekenl en gesloten op den Raadhuijse tot Schoorl op den 4 januarij 17° drie en seventig en ten overstaan bij twee scheepenen ondergctekenl Klaas Krijgsman Jan Kraak Mij present C. Spinloo Schout en Secret. Reglement en Generale Conditiën en Voorwaarden waarop ende na Welke Burgemeesteren van Schoorl en Camp, ten overstaan van Schout en Scheepenen aldaar desselve de Nieuw gemaakte Steenen Meelmoo- len presenteren te verhuren ofte verpagten, en dat voor soodanige somme en termijnen van jaaren, als hier agter nader bij soodanige sal werden bepaalt en uijtgedrukt. In den Eersten sal den moolenaar genieten voor maal loon van iedere zak graan soo van die van Schoorl en Camp als meede van Groet als volgt van ieder zak tarw ses stuijvers van ieder zak rogge vijf stuijvers van ieder zak erwte en boone vijf stuijvers van ieder zak garst, haver en andere graanen vier stuijvers. En dat alles ingevolge de Resolutie en aposlille van Haar Edele Mogen de Heeren Gecommitteerde Raden van dato 27 Augustus 1772 sijnde het orgeneele Request ten dien cijnde gepresenteert met de Resolutie en apostil- le van Haar Ed; Mog. te vinden in de dorpskist op cht Raadhuijs tot Schoorl. Wanneer het goet aan de Moolen gebragtsijnde en niet konnende werden gemaalen, sal hetselve ten pcrijkcl van den Moolenaar aldaar blijven leggen, en door onagtsaamheijt van de Moolenaar aan hetselve eenige schaade komende sal desclve daar voor moeten instaan, en 't selve vergoeden. Bij stilte sal de Moolenaar vermoogen ieder ingesetc- ne met een zak af te vaardigen, en ieder Bakker met een baksel, sonder iemants tegenseggen. Alle Reparatie aan de Moolen gedaan werdende sal den Moolenaar, de behulpsaame hand moeten bieden, sonder tegenseggen ook niet daarvoor ntoogen kosen, ofte iets te eijshen hebben. Sal ook gehouden wesen tot sijn en de Burgers Gerief, wanneer het in de varkenslijt is, een bequaam knegt te houden, als ook de Steenen in de Moolen wel ende bequaantlijk te billen ofte doen billen, en da alles ten sijnen kosten so wel wegens het billen, als meede het voor sijn rekening besorgen en onderhouden van de Bilhaamers. -4

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1992 | | pagina 5