Korenmolen De Kijkduin De molens binnen ons gebied, een korenmolen en twee poldermolens, zijn binnen het raam van de molengeschie denis niet van bijzonder hoge ouderdom, wel hun voorgeschiedenis. Het eerste bericht van de korenmolen dateert van 1408, latere nauwkeuriger berichten bereiken ons als in 1573 rondtrekkende Spaanse troepen ons dorp hebben geplunderd en in de "assche" hebben gelegd. Daarbij werden de maalstenen geroofd en twee jaar later werd de molen alsnog in brand gestoken. Een ramp voor een kleine gemeenschap, die wij met onze wegwerpmaatschappij en verpakte levensmiddelen nauwelijks kunnen voorstellen. Men moet zich daarbij bedenken dat al het benodigde graan voor mens en dier op de dorpsmolen moest worden vermalen. De aardappel was nog geen volksvoedsel. Twee jaar later volgt de herbouw van een standaard- niolen door Jan Adriaan Roos. Waarschijnlijk was deze molen de voorganger van de huidige molen. We volgen nu de tekst in hel rekeningenboek van de Schoorlsc meelmolen vanaf de in 1772 nieuw gebouw de stenen molen. Bij Schout en Regenten van Schoorl en Camp in de maande December 1771 en Januarij 1772 met voor- kennisse an goetkcuringe van de Hoog Edel Geboore Heer Mr. Dirk v. Foreest, als Heere deser plaatse geresolveerd sijnde omme wegens de seer slcgte en geheel bouwvallige staat van de Schoorlse meelmolen, deselve geheel af te breeken en in desselfs plaats een geheelc nieuwe en van steen opgemetselde meelmolen te doen maken en stellen. Soo sijn uijl hel midden van de vergadering gecom mitteerd Casper Spinloo Schout en Secretaris, Klaas IJsbrantse en Maarten Koek Burgcmeesteren en Jaco bus Koedijker President Schepen, omme dit geheele werk onder haarlieden opsigl en Directie ter uijtvoer te brengen, gelijk dan sulks ook door gemeltc Gecom- mitterde is ter uijtvoer gebragt en de Nieuwe gemaak te Steene Meelmoole met hel begin van de Maant September 1772 weder is begonne dienst te doen, liet De meelmolen omstreek 1890 Molenaar Dirk Duin 1

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1992 | | pagina 2