kwalificatie had willen handhaven had ik moeten zeggen pittig. Maar of een dominee van zijn catechisa tie mocht zeggen dal ze in zijn ogen 'pittig' was? Of dat zou vloicn? Aardig en pittig is niet precies hetzelf de. Verder bevat het dialect vele uitdrukkingen die in geringe mate afwijken van hel gangbare Nederlands, zodat men de draagwijdte van een gemaakte opmer king onder- of overschatten kan. Iedere week leidde ik een kerkdienst, beurtelings te Schoorl en te Groet. Voorts waren er nog acht winter avonddiensten op woensdag bij lichte maan; deze laatste waren zeer goed bezocht; dan kwamen er meer vrouwen dan mannen, terwijl op gewone zondagmor gens de mannen in de meerderheid waren. In deze jaren gebeurde het door een speling van de kalender, dat ik op oudejaarsavond een dienst te Schoorl moest leiden, op nieuwjaarsmorgen een te Groet terwijl de dag daarop een zondag was, en Schoorl weer aan de beurt. Drie maal achtereen toonde de gemeente grote belangstelling, tot verwondering van een Koedijker die ik op die zondagmiddag te Groet bij mijn vrienden De Zeeuw ontmoette. Deze inwoner van mijn buurdorp Koedijk vertelde me dat hun dominee op oudejaars avond, toen de kerk daar iels beter bezocht was dan gewoonlijk, had gezegd: 'Nu is het een goede gelegen heid om eens uit de doeken te doen, waarin jullie Koedijkers belangstellen. Jullie hebt belangstelling voor drie dingen: ten eerste voor rooic kool, ten twee de voor witte kool en ten derde voor savoiekool; verder voor niet veel'. Toen ik de Koedijker vroeg wal de mensen van die preek gezegd hadden, antwoordde hij: 'Wat zoucn ze zeggen? Gelijk het ie'. Toen ik consulent van Koedijk was, en daar catechisaties had te geven, gebeurde het eens, dat een jongen zei: 'Mijn vader zou wel een kecr met u willen praten'. Zo ging ik dan naar de familie Beets, en kreeg daar een won derlijk verhaal te horen. Een veel oudere zoon dan Karei die bij mij op de lering liep, Hein Beets, was jaren geleden naar Amerika vertrokken om zijn for tuin te zoeken. Tot verwondering zijner ouders was hij daar theologie gaan studeren, en 'fijn' geworden. Tenminste, dal moesten ze uit zijn brieven opmaken. Voorts had deze jongen tol onuitsprekelijke verbazing van zijn ouders een boek geschreven over een presi dent van Amerika (Abraham Lincoln), zo goed dat hij daarvoor een doktersgraad had gekregen. Nu wilden zij van mij weten of zo iets in mijn ogen mogelijk was. Kon een verlichte Koedijker weer fijn worden? Of., was hun zoon een bedrieger? Daar Ilein weldra met vakantie naar Europa zou komen, was de kwestie urgent. Zo psychologisch als mij mogelijk was, trachtte ik die ouders gerust te stellen, maar dat was moeilijk. Dat je fijn kon worden als je dat van huis uit niet was, konden deze eerlijke rationalisten zich niet voorstel len. Toen Hein Beets, die het in Amerika ver gebracht heeft, overkwam, heb ik met hem door het polderland gefietst. We zaten op een dijk en voerden een gesprek over de wederkomst van Christus. Zeker, de Heer zou op de wolken verschijnen, gelijk geschreven staat. 'Ik kijk er soms met verlangen naar uit,' zei dr. Henry Beets., een jongen van Koedijk. De kerk te Schoorl 16

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1992 | | pagina 19