de 1/4 ler somme van f. 32:5:0 van Arcnt van Aken ontfangen de 1/4 van W.Stuyt ontfangen f. 32:5:0 de 1/4 van Tijs Graaf ontfangen f- 32:5:0 de 1/4 van M.Leendcrtsz ontfangen f- 32:5:0 te samen f.129:0:0 1759 dat 25 September ontfangen van Casper Spinloo als Secretaris dese bovenstaande som van f.129:0:0. Symon Dalenberg Als scholvanger van Schoorl en Camp. De molen bracht tenslotte op f.129:0:0, hierop werd aan strijkgeld f.2:0:0 in mindering gebracht zodat er netto f.127:0:0 overbleef, aldus blijkt uil de rekening "gedaan bij Cornclis IJsbrandtsz en Willem Dapper Moolenmees- teren van de Aagtdorpcrpolder op 5-3-1760 Als de molen is afgebroken is de zaak nog niet afgedaan zoals we zullen zien als we het Rekeningenboek verder volgen. Daar lezen wc het volgende: "Extract uijl het memoriaal van de Heeren Burgemeesteren der Stadt Alkmaar, beginnende met den 29 Maij 1755. Den 24 Julij ]759.En is met onderling genoegen van Burgemeesteren en Regenten van Schorcl goet gevonden en verstaan, 'S mits een Watermoolen die onnut is bevonden te wesen in de Schorelder Polder, is geamoveert). Een brug aan de Zijpse weg door welke de voorn. Water moolen sijn waterloosinge heeft genooten, meede amoveren, en in plaatse van dien, dat door de Stadt sal werden gelegt een houten pomp met een schuijf tot eenuijtwatering, dog sal na het leggen van die pomp, de schuijf van deszelve werden onderhoude, door de Regenten of poldermeesteren van Schorcl, en wanneer in het vervolg werd goet gevonden wederom in voom.Polder te plaatse een Watermoolen, die sijn uijtwatering soude moeten hebben ter plaatse waar voortz.potnp is gelegt, dat in sulk een geval door de Stadt, daartoe sal werden gemaakt een behoorlijke Uijtwatering, en sal hiervan Extract werden gegeven aan de Regenten van Schorel, en aan de Stadstimmerbaas om sig hierna te kunnen regulieren. Actum in dato utsu. (onder stontin kennisse van mij secretaris was getekent J.Winder (lager stont) accordeert met de voortz..mcmoriaal J. Winder secrets Het orgineel van dese was geschreven op een zegel van 6 Stuijver, berustende helselve in de Dorpskist, op het Raadhuijs tot SchoorP. Hoe kwam hel dal de "Burgemeesteren" van de stad Alkmaar betrokken raakten bij de afbraak van een poldcrmolen van een klein poldertje in de gemeente Schoorl? Hei type kennen we niet eens, het enige dat we met zekerheid uit de verkoopbrief tot afbraak van de molen kunnen opmaken is dat het een schepradmolen is geweest. Om dat na te gaan moeten we een stukje teruggaan in de geschiedenis en wel tot 7-9-1633. Vanwe ge het gevaar voor het omringende land was men in het begin van de 17e eeuw begonnen de meren in het hart van Noord-Holland droog te maken de Heerhugowaard, Purmer, Beemster enz. Een van de laatste .vanwege zijn vrij grote diepte, was de Schermer, de eveneens diepe Beemster had flinke moeilijkheden gegeven en dus extra geld gekost. Men was gewaarschuwd. Echter de vraag naar land bleef en kapitaal was beschikbaar. Bovendien vreesde de stad Alkmaar het grote meer aan de oostzij de. Al deze fakloren maakten dat men over de meerdere kosten en risico's heenstapte. Twee Alkmaarders, Mr.v.Oudensteijn en E.Jacol, gelukten het met de hulp van de stad Alkmaar enige mensen, kapitaalkrachtig genoeg, bijeen te brengen om hel karwei te klaren.Op naam van de stad Alkmaar werd oklrooi aangevraagd. Eerdere aanvragen waren steeds door allerlei oorzaken afgewezen, thans zette men door en de Staten van Holland verleenden oklrooi op 26 september 1631.Bui- len de vele hindernissen die de bedijkers hadden te nemen, was er een die in ons molenverhaal een rol speelde. Door de vele droogmakingen was het water- bergend vermogen in dit gebied aanmerkelijk geslonken. Hiervoor verantwoordelijk was en is het Hoogheemraad schap van de Uilwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland. De bestuurders hiervan stonden droog making alleen toe als aan verschillende voorwaarden was voldaan. Onder andere bepaalde men de breedte van de ringvaart enz., maar ook moesten de bedijkers twee kanalen graven waardoor de afwatering van de Schermer boezem verzekerd was. Eén in zuidelijke richting van Stierop naar Nauerna en één in noordelijke richting vanaf de Vriesche Poort van de stad Alkmaar tot het punt gelegen ten westen van de Oude Vaart en dan recht naar het Jacob Claesse Sluisje bij Zijpersluis en vandaar via de Grote Sloot door de Zijpe naar Oudesluis waar het water door een uitwateringssluis in zee kon worden geloosd.' Over het eerste stuk tot aan het Jocob Claesse Sluisje, voor zo ver over Bergens- en Schoorls grondge bied lopende gaat dit verhaal verder. We lezen in "Copie vant accoord tusschcn de Heeren van de Schcrmeer en die van Schoorl en Bergen gemactaen- gaende: De nieuwe uijtwatering etc. Op huijden den 7e Septem ber anno 1633 sijn metten anderen verdragen ende geaccordeert de gecomenitteerde van de Heeren hooftin- gelanden Dijkgracff en Heemraden van de Schermeer ter eenre ende de gecomenitteerde vande Regeerders van Schoorl en Bergen ter andere sijde invoegen als volgt. Eerstelijk dat de bedijker vande Schermeer sullen mogen maken een uijtwateringe van acht roeden wijt hontsbos- sche mate, beginnende van de Suijtkant vande banne van Bergen afgaende Noort aen tot aende Sootdijck toe voorts van daar door den selven dijck tot aen Jacob Claas Sluijsjen, mits dat d'voorn: bedijkers sullen procu- reren en: besorgen datter een kade aende Westsijde 5

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1991 | | pagina 7