van dc wcdersijlsc polders gercsolveerl dat de Ingelanden van dc Kleijndammer Polder voor haar rekening sulle nemen alle de Kosten die vooraf gemaakt moeten worden, namentlijk het maaken en zetten van drie schut borden met schuijven ten eijnde ook de Rccker in de Aagldorper- en Kleijndammer Polder op zigsclfs kunnen werde bemaalen, item het maaken en leggen van een pomp door den Evendijk op wedersijden met Couzijns, schuijven en slooten voorzien suilend desc pomp bij overlast van water ten tijde als die Watcrmoole maalt gcopent, en als dc Moolen staat werderom geslooten moeten worden; en dierhalve de Sleutels ten desen aan dc Moolenaar behandigt en onder directie van weder- sijtsc Moolenmeesteren gehouden werden en wijders sullen die van de Kleijndammer Polder nog moeten specten de sloot in de Kleijndammer Polder tusschen het land van Jan van Schaagen en Cornelis Punt als meede de Moolensloot in de Aagtdorper Polder van het Noorderlijkste te setten schutbord tot aan de Moolen toe indien sulks tot ontlasting van het water uit de Kleijndammer Polder mogte nodig sijn, om also en in voegen als voore door de Kleijndammer-aan de Aagtdorper Polder boven het geene voorts is moeten werde betaalt eerstelijk een Gulden van ieder Gars Land in de Kleijndammer Polder gelegen, en daarenboven aan de Moolenaar van de Aagtdorper Polder een somme van f. 13:10:0 boven deszelfs ordinaris Maalloon'.Na het horen en sluiten van de rekeningen op 2-3-1757 en 1-3-1758 blijkt de samen voeging goed te zijn bevallen, zoals blijkt in maart 1759: De Aagtdorper- en Kleijndammer Polders respective, welke sedert den tijt van drie Jaren eerwaarts provisio neel sijn gecombineert geweest, is bij de presente ingelanden van beijde polders geresolveert dat gemelte polders gecombineert sullen blijven, en ten dien eijnde door de Aagtdorper Polders Moolen in dier voegen als tot heden geschiet is werden bemaalen en wijders sullen niet alleen de Gelden der beijde de Polders op heeden bij slot van Reckoning te boven koomen, te samenge- voegt maar ook het afbrek van de Kleijndammer polders Moolen met deszelfs op en dependenties ten behoeve van de gesamentlijke polders koomen en dienvolgens voortaan als een Polder gecontidereert, en dus morgens gelijk alle lasten gedragen moeten werden.Wijders dat in plaats van ieder polder twee van nu voortaan en dus na desen jaare 1759 over de gecombineerde polders drie Moolenmeesteren sullen sijn.En is vervolgens aan Cornelis Boodt als Moolenaar van dese Gecombineerde Polders wegens Maalloon voor den tijt van Een Jaar toegelegt een Somme van f. 92:10:00. Nog is geresolveert om de Moolen van de Kleijndammer Polder bij publique Veijlinge op den Eerste Maij aanstaande te verkoopen". Dat dit ook prompt is gebeurd kunnen we nog precies nagaan aan de hand van de nog aanwezige verkoopbrief. Verkoopbrief van de afbraak van de Kleijndammer watermolen staande ten zuiden van Schoorldam (1759). Voorwaarde verkoopinge van de Waatermoolen van de Kleijndammerpolder. Op huijden den eerste Maij 1759 presenteren Dijkgraaf en Moolenmeesteren van de Gecomincerde Aagtdorper en Kleijndammer Polders in het openbaar te verkoopen dc Watcrmoolen der voornoemde Kleijndammerpolder staande even bezuidc Schoorldam onder de Jurisdictie van Schoorl. De gemelde Moolen sal worde verkogt met alle sijn op en dependentiën soo in dier voegen als aan dc gegadigde ter daage der Verkoping is aangewescn en sal alle het verkogte aanstonts na dc Verkoping staan endc leggen ten lasten en perijkel van den kooper. De Koopers sullen haar uijtgcloofde kooppenningen moeten bctaalen aanstonts endc gereet en dat men goel gangbaar siivergell of nieuwe gerabelde Ducalcn en daarenboven voor Rantsoen van Ieder Gulden eene Stuijvcr onvermindert de Uijtgcloofde Kooppenningen. En soo iemant mogte weggaan sonder dc uijtgcloofde Kooppenningen ende Rantsoenen te hebben betaalt, soo sal hctsclvc bij soo verre die gcencn binnen desen bannc woone door den Geregtsbodc alhier werde gcinnet en die buijtcn desen bannc woonagtig sijn, sullc daarover met een gcrcgtclijke weet moogen werden geroepen, hun alhier stellende Justiciabel, alles ten kosten en lasten van de gebreckige betaalders.Den Kooper sal gehouden wesen, de openinge van de Waterloop, Bak als andersints ten sijnen kosten behoorlijk aan te vullen en te stoppen met aarde van het Moolenerf ten minsten ter hoogte van twee voeten boven den tegenwoordige Waterdeur en dat binnen dc tijt van drie dagen, nadat alle uijt de Gront en de fundamenten van de moolen sullen wesen opge- ruijmt.Welk alles sal moeten gedaan sijn en uijt de polder sal moete wesen vervoert uijterlijk voor den 25 July aanstaande, ter beschouwinge van den Dijkgraaf en Moolenmeesteren respective op de boeten sal wanneer alles voormclte 25 July niet sal wesen opgcruijmt, en uijt de polder vervoert te verbcure voor iedere dag welke hel langer mogte koomc duuren Drie Gulden ten behoeve van dc Polder Rcspektive ofte ook lager als de gemelte Drempel mogt wese weggenomen indien inne Bieden of Mijnen questi mogte ontstaan wie het voorwoord hadde, so sal de verkooper sonder iemants tegen tegen segge vrij staan het andermaal te doen opveijlen.De Kooper sulle diselve moolen afbreeken en uijt de gront weg- ruijmen dog uijterlijk niet laager dan de drempel van de tegenwoordige Waterdeur en sulle de Schoeijinge beneffens de 'Pomp buijten de Waterloop onaangeroert moeten worden gelaaten. 2 A 1 gl. getrokken bij Arent van Aaken op f. 129:00:0 is kooper gebleven Arent van Aaken voor f. 129:00:0 Aldus geveijlt en verkogt ten daage als in den hoofde, in kennisse van Mij C.v.Spinloo secretaris. 4

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1991 | | pagina 6