om ccn uitwateringssluis met molen te bouwen. Wan neer een molen in deze polder werd gebouwd is onbe kend, evenmin bestaat er voorzover mij bekend een afbeelding van de molen. Wel staal hij reeds aangeduid op een kaart uit 1570 (gravure) van Adriaans Anthonij Alcmarianum, eveneens op de kaart van Joost Jansz. Beeldsnijder uit 1575.(waarvan fragment). Hoe komt hel dat we dan zoveel weten van deze lang verdwenen molen, die gestaan heeft ten zuiden van Schoorldam ongeveer tussen Rijksweg 42 (de sinds kort hier niet meer geves tigde steenhandcl Mol) en Rijksweg 46, de boerderij van Dekker. Uit het Rekeningenboek van de Aagtdorper- en Kleijndammerpolders van 1699-1834 kunnen we veel gegevens ontlenen. Op 3 maart 1756 horen de ingelan den van de Aagtdorpcrpolder de rekening van deze polder. "Rekening gedaan bij Picicr Dirksz. de Jong Moolen- mecster van de Aagtdorpcrpolder .deszelfs meede Moolcnmcestcr Klaas Bakker overleden sijnde, van alle soodanige onkosten als gevallen sijn aande voorsz. Polders Mooie met den aankleve vandien sedert de laatste Rekening lot desendaagc toe". Dan volgen de cijfers gevolgd door de woorden die bijna onveranderd aan het einde van iedere rekening staan: "Den omslag voor het Jaar 1756 is genomen en vastge steld op 20 Stuijvers het Gars. Aldus gehoort, gcrekent, gcslooten en omgeslagen op den Raadhuyse tot SchoorI op Datum als in den Hoofde en ten oircondc bij Nieuw Moolenmeesters Getckent, C. IJsbrantsen in kennisse van Mij Yan Kaper Caspar v.Spinloo, Secretaris." Daarna gaat de aantekening in het boek als volgt verder: "De presents ingelanden van de Kleijndammer Polder hebbe na 't hooren en sluijten dezer Rekening aan de Ingelanden van de Aagtdorpcrpolder voorgedragen, dat voortaan de Kleijndammer Polder door Aagtdorperpol- ders Watermoolen soude worde bemaalen, omme dus doende voortaan de Costen der Moolengelden van Beijde de Polders te menageren soo veel als doenlijk is, waarop door de gesamentlijke presente Ingelanden van de Aagtdorper Polder gedelibereert en bij meerderheijt van stemmen geresolveert is omme de Kleijndammer Polder, door de Aagtdorper Polders Mooie provisioneel voor den tijt van drie Jaaren te doen bemaalen op soodanige Conditiën als de gesamentlijke Ingelanden van beijde voorsz.polders met den anderen in billikheijt sulllen oordelen te behooren, en is Eerstelijk bepaalt schoon deze bemalinge voor den tijt van drie Jaaren gcregulecrt is.Dat het Egter aan beijde Polders ofte aan Een van hun Lieden sonder onderscheyt sal vrij staan omme deze bemalinge met het Eerste of Tweede Jaar te doen ophouden en Wederom te Regulieren sooals tot heden toe door iedere Polder gepractiseert is, nopens de conditiën ten scsen te maake, soo is door de Ingelanden Joost Jnnsz-Beeldsnijder, foto van een fragment van een grote kaart van Holland en West-Friesland in 1575 in druk verschenen met een gedeelte van de polder met molen. 3

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1991 | | pagina 5