Een terugblik op de herdenkingstentoonstelling 1940-1945. Op 4 en 5 mei 1990 organiseerde "Scoronlo" een uiterst succesvolle tentoonstelling in De Rlinkerd ter herdenking van de Tweede Wereldoorlog in Schoorl. Zo'n 600 bezoekers, groot en klein, bekeken een tiental panelen met foto documentatie, Duitse stafkaarten, aanplakbiljetten en authentieke verzetkrantjes. Ook zag men imposant rijdend materiaal met o.a. jeeps, en een aantal mannequins in echte Duitse legeruniformen gekleed, landmijnen, handgranaten, wapens en ammunitie, vitrines met onderscheidingen en andere verzamelde objecten uit de oorlogsjaren waren ook aanwezig. Verzamelaars die hun materiaal tentoonstelden waren Ed Eldcrhorst uit Stompctorcn, Dirk Leegwater en Dirk Blanken uit Langedijk, de jeugdige verzamelaars Mark Smit en Erik Winder uit Schoorl, de Studiegroep Luchtoorlog Bergen 1940-1945 met veel foto's, o.a.lucht- foto's van de bombardementen op het vliegveld en ook veel materiaal uit de verzamelingen van onze eigen leden. Een doorlopende dia-projectie met toelichting door Albert Boer over het voormalige kamp Schoorl werd o.a. bezocht door verscheidene ex-gevangenen, cx-bcwakcrs en Nederlandse militairen die vroeger in het kamp gelegerd waren. Panelen met houtskool, schetsen van de triomfantelijke aankomst en smartelijke terugkeer van het Duitse leger, destijds getekend door de bekende kunstschilder Harric Kuyten uit Groet, werden beschik baar gesteld door zijn dochter Cecile Kuyten. Een replica van het monument van Zijpcrsluis werd geleend van Mv.W.de Jager. Medewerking De coördinatie van de tentoonstelling was in de capabele handen van Wil Janssen, bijgestaan door comité-leden Albert Boer, Maria Mol. Henk Snip en Cor Schouten, die allen met toewijding werkten aan de voorbereiding van dit belangrijke evenement. Van de personen die ook hun medewerking toezegde noemen wc vooral; de Fa.Louter met gratis glas voor de grootste vitrine, door bemiddeling van Rob Jacobs kregen wc van de HEMA in Alkmaar mannequins en vitrines. Stcf Janssen schil derde de panelen en ook prachtige medewerking verkre gen wc van het personeel van De Blinkcrd. Bezoekers Uitgebreide publiciteit bracht veel bezoekers, ook van buiten Schoorl naar de tentoonstelling: o.a. uit Alkmaar. Amsterdam. Bergen, Den Helder, Schagen. St.Pancras, Wicringcrmecr. Het prachtige weer was niet gunstig om mensen naar een tentoonstelling te krijgen, desondanks kwamen zo'n 600 bezoekers over de twee dagen. De mecstcn tekenden het gastenboek. De organisatoren hadden vooral moeite gedaan om jeugdige bezoekers naar de exhibitie te krijgen. Met de medewerking van het onderwijzend personeel lukte dit ook. Van bijna alle scholen in Schoorl waren de oudste klassen aanwezig. Een aantal bezoekers kwamen uit het voormalig verzet of hadden een speciale interesse voor het kamp Schoorl. Met de stijgende interesse in de gebeurtenissen van de Tweede Wereldoorlog zou de tentoonstelling voor "herhaling vatbaar" zijn in het jaar 1995, vijftig jaar na de bevrijding! Albert Boer 1

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1991 | | pagina 2